windows-10-hızlandırma

Windows’u Daha Hızlı Bir Hale Getirmek İçin Tavsiyeler

Windows 10 bazı adımlara dikkat ettiğinizde aslında olduğundan daha hızlı bir şekilde çalışabilir. Özellikle kullanıcıların bu konuda bazı şeylere ısrarlı bir şekilde dikkat etmesi gerekiyor. Windows 10’u bu şekilde kullanmaya başlarsanız kısa zamanda daha fazla verim alabilmeniz mümkündür.

Başlangıç Uygulamaları

Windows açılışında çalışan uygulamaları sınırlandırarak her zamankinden daha hızlı bir şekilde cihazın açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise görev yöneticisini kullanmaktır. Görev yöneticisi üzerinden hangi uygulamaların size zaman kaybettirdiğini tam olarak görebilirsiniz. Bu şekilde hangisinden kurtulmanız gerektiğine de rahat bir şekilde karar verebilirsiniz.

Güç Yönetimine Dikkat Edin

Çalışma performansı mutlaka dikkat etmeniz gereken konular arasında bulunuyor. Bu bölüm üzerinden bilgisayardan alınan performansı biraz daha üst seviyelere çekebilmeniz mümkündür. Bunun için denetim masasına ulaşarak buradan gerekli ayarlamaları yapmaya başlayabilirsiniz. Planı yüksek performans olarak ayarlarsanız, pc her zamankinden daha hızlı çalışmış olacaktır.

RAM Ekleyin

Sistemin RAM boyutu istediğiniz gibi bir performans sunmayı yetmiyorsa bunu değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Windows 10 için özellikle 8 GB RAM beklediğiniz gibi bir performans almanıza yardımcı olabilir.

Düzenli Virüs Kontrolü

Her hafta planlarınız arasına düzenli virüs kontrolünü eklemenizde fayda var. Eğer virüs sorununu çözmeyi ertelerseniz sistem her zamankinden daha ağır bir şekilde çalışacaktır. Özellikle bu tarz şeylerden şikayetçi oluyorsanız vakit kaybetmeden sisteme gözatmanızda fayda var.

Diskin Durumu

Bilgisayar için önemli konulardan biride diskin durumudur. Özellikle diskin temizliğini bir alışkanlık haline getirmeye çalışmanız gerekiyor. Bunun için haftada bir kez işlemi tekrar etmek yeterli olacaktır. Dilerseniz görev çubuğuna bu özelliği sabitleyerek istediğiniz her an buna ulaşımı daha kolay bir şeklide tamamlayabilirsiniz. Disk temizleye sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştır seçeneği üzerinden açmayı denerseniz bu sayede daha fazla seçeneğe ulaşmanız mümkün olacaktır.

Uygulama Kontrolü

Sistemde yer alan uygulamaları düzenli bir şekilde kullanmıyorsanız, bunların sistem üzerinde gereksiz bir şekilde durmasına gerek yoktur. Vakit kaybetmeden bunları silerek sistemde yer açabilir ve daha hızlı bir şekilde sistemden verim almaya başlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey programlar menüsü üzerinden kullanmadığınız uygulamaların tespitini yapmaktır.

Yorum Yap