kaybolan telefonu bulmak

Telefonum Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Günümüzde akıllı telefonlar artık birer parçamız haline gelmiş durumdadır. Telefonun kaybolması ise pek çok insan için kabusun başlamasına neden olabilir. Özellikle bu durumdan sonra çok büyük bir maddi zarara girilmesi ve özel verilerin risk altında olması kaçınılmazdır.

Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte telefonla birlikte kaybettiğiniz bu verilerin geri döndürülmesi mümkün oluyor. Tabi öncelikle aşağıdaki adımların eksiksiz olarak uygulanmaya başlanması gerekir.

  • Eğer telefonunuza daha önceden lockout veya Android cihaz yöneticisi gibi uygulamalar kurduysanız, o zaman kaybolan telefonu bulmak için biraz daha şanslı olduğunuzu belirtmek gerekiyor.
  • Bunun yanında AirDroid gibi uygulamalara güvenerek, dosyalarınıza uzaktan bağlantı kurabilirsiniz. Bu işlemin sonrasında bilgilerinizi kurtarabilmek hayal değildir.
  • Eğer akıllı saate sahipseniz, telefonunuzu bulmayı biraz daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bu şekilde telefonu istediğiniz yerden kontrol edebilir ve yerini tespit edebilirsiniz.

Telefon Güvenliği İçin Alınacak Önlemler

Herhangi bir dikkatsizlik sonrası telefonunuzu bir anda kaybetmiş olabilirsiniz. İşte herkesin başına gelebilecek bu doğal halin öncesinde bazı önlemleri almanız daha iyi olacaktır. Bu sayede kaybolan telefonunuzun güvenliğini sağlarken, verilerinizin kullanılmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Android Cihaz Yöneticisi

Eğer kaybolan telefon nasıl bulunur diye aklınızda bir soru varsa, Android cihaz yöneticisi sayesinde bu sorunun tamamen çözüm bulacağını belirtmemiz gerekir. Bazı cep telefonu modellerinde tamamen çalışır halde olan bu özellik, çoğu cep telefonu modelinde ise bir kurulum gerektiriyor. Gerekli ayarlamalar yapıldıktan hemen sonra, cihazınız kaybolduktan sonra bile nerede olduğunu çok rahat bir şekilde öğrenmeniz mümkündür.

Dosya Kurtarma Uygulaması

Çalınan veya kaybolan cihazlar için verilerin kurtarılmasını sağlayan dosya kurtarma uygulamaları, bu tarz zamanlarda başvurmanız gereken en mükemmel çözümler arasında bulunuyor. Airdroid tarzı uygulamaları kullanarak istediğiniz bilgileri kullanabilir veya cihazdan silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kritik bilgilerde kötü niyetli kişilerin eline geçmemiş olacaktır.

Ekran Kilit Güvenliği

Son olarak her telefonda olması gereken bir özelik olan ekran kilit deseni, telefonunuzu çalınma halinde bile bilgilerinizin korunmasını amaçlıyor. Bu sayede eğer veriler hafıza kartında değil, sadece cihazda saklıysa kişilerin bunlara ulaşabilmesi mümkün değildir. Bu işlemi yapabilmek için ayarlar bölümü üzerinden güvenlik menüsüne giriş yapmanız gerekiyor.

Yorum Yap