Windows 10’u Hızlandırmak

Windows 10’u Hızlandırmak İçin Bunları Yapın

Windows 10, aslında gördüğünüzden daha hızlı bir performans gösterebilir. Ama belli başlı şeylere dikkat ettiğinizde bu performansı elde edebilirsiniz. Aşağıdaki yöntemler bilgisayarınızdan en iyi sonuçları almanıza neden olacaktır.

Oyun Modu:

Windows 10’un son sürümüne oyun modu olarak adlandırılan yeni bir özellik eklendi. Bu modu kalıcı olarak aktifleştirmenin henüz bir yolu yok. Sadece Windows tuşu ve G tuşlarına aynı anda basarsanız, bu modu aktif hale getirebilirsiniz. Bu özellik oyunlardan daha iyi bir performans almanızı sağlayabilir. Bunun yanında günlük işlerde eğer ekstra hıza ihtiyacınız varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

En İyi Performans İçin Ayarla

Görsel iyileştirmeleri kapatmanız, hız konusunda daha iyi sonuçlar görmenize neden olacaktır. Bu işlemi yapabilmek için denetim masası üzerinden sisteme giriş yapın. Burada gelişmiş sistem ayarlarını ve gelişmiş adımlarını takip edin. Bu ekranda karşınıza performans bölümü gelecektir. Performans bölümünde en iyi görünüm, en iyi performans gibi sonuçlar görürsünüz. Bunu en iyi performans olarak ayarlamanız, daha hızlı bir sistem sunacaktır.

Başlangıç Uygulamalarına Bakın

Bazı programlar sizin haberiniz olmasa da, arka planda çalışmaya devam eder. Cihazın performansına olumsuz şekilde yansıyan bu uygulamaları kapatarak, performansı yükseltebilirsiniz. Bunun yanında sisteminde daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamış olursunuz.

Malware Tarayıcı

Performans sorunlarının nedeni genel olarak kötü amaçlı yazılımlardan kaynaklanıyor. Bu nedenle Premium olarak sunulan malware tarama programlarını edinmenizde fayda var. Bunlarla bilgisayarınızı kapsamlı bir şekilde tarayarak, tüm hız sorunlarını bu şekilde çözebilirsiniz.

Kayıt Defterini Temizleyin

Windows kayıt defteri olarak adlandırılan bu yer, Windows ve diğer uygulamalar için ayarları içeriyor. Zaman geçtikçe bu kayıt defterince binlerce değişiklik meydana gelir. Bu durumda ister istemez sistemin eskiye nazaran daha yavaş olmasına neden oluyor. İşte kayıt defteri temizleme programları arasından birini seçerek, sorunsuz bir şekilde sistemi yavaşlatan bu durumdan kurtulmanız şarttır.

Windows 10 Uygulamalarını Silin

Windows 10’da önceden yüklenmiş pek çok uygulama vardır. Eğer bu programları kullanmıyorsanız, bunları tek tıkla silmenizi sağlayan programları kullanmanızı tavsiye ederiz. Yapacağınız bu işlem, hem bilgisayarın daha hızlı çalışmasına hem de yer kazanmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap