windows 10 gizli özellikleri

Windows 10’un Bilmediğiniz Özellikleri

Windows 10, Microsoft’un en çok sevilen işletim sistemleri arasına giriş yaptı. Performans ve tasarım açısından pek çok kullanıcının tercihi haline geldi. Bazı Windows 10 özellikleri halen kullanıcılar tarafından tam olarak bilinmiyor. İşte daha iyi bir verim elde etmeniz için mutlaka bilmeniz gereken o özellikler:

Touchpad Parmak Hareketleri

Eğer daha önceki zamanlarda bir Macbook cihazınız olmuşsa bu özelliğe aşina olabilirsiniz. Fakat bazı kişiler için günlük işleri biraz daha kolaylaştıracak bir özellik olduğunu belirtmemiz gerekiyor. İki parmağınızı kullanarak yukarı ve aşağı hareketlerle bir fare tekerleği gibi sayfayı kontrol etmeniz mümkündür. İki parmağı açıp kapayarak aynı zamanda klasör boyutlarında değişiklikler yapabilirsiniz. Üç parmak yukarı hareketi pencerelerin geniş bir şekilde görülmesini sağlarken üç parmak sağa ve sola hareketi açılmış olan uygulamaların arasında bir geçiş yapmaya olanak sağlayacaktır.

Windows Hello İle Güvenlik

Windows Hello ile birlikte güvenlik konusunu biraz daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Sadece laptoplarda değil harici şekilde parmak izi okuyucusu bulunan tüm bilgisayarlarda bu özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde bundan sonra yapacağınız internet alışverişlerinin biraz daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlamış olacaksınız. Aynı zamanda sosyal ağ hesaplarını da bu yöntemle birlikte daha güvenli bir hale getireceksiniz.

Kolay Şekilde Simge Haline Getirin

Bunun yanında masaüstünü daha hızlı bir şekilde kullanmanızı sağlayacak bu özellik, belki de gün içindeki en çok kullandığınız hareketlerden biri olacaktır. Eğer sadece kullandığınız pencerenin masaüstünde kalmasını istiyorsanız, açık sekmeyi tutarak sallamalısınız. Bu sayede aktif pencere haricindeki diğer pencereler kapanmış olacaktır. Simge haline getirdiğiniz diğer uygulamaları da istediğiniz zaman yeniden açabilirsiniz.

Bilinmeyen Kısayollar

Bazı kısayolları kullanarak klavye üzerindeki hareketlerinizi biraz daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise, bazı basit hareketleri ezberlemektir. Ctrl+Windows tuşu ve sağ sol tuşlarını aynı anda kullandığınızda sanal masaüstleri arasında bir geçiş sağlarsınız. Windows tuşu ve M+D tuşlarına bastığınızda pencerelerin simge tuşuna gelmesini sağlar veya masaüstüne geçiş yaparsınız. Öte yandan bilgisayarın hızlı bir şekilde kilitlenmesini istiyorsanız yapmanız gereken şey Windows tuşu ve L tuşuna aynı anda basmaktır.

Yorum Yap