sistem uygulamalarını silmek

Silinmeyen Sistem Uygulamaları Nasıl Silinir?

Yeni bir telefon aldıysanız, bazı uygulamaların yüklü olarak geldiğini fark edersiniz. Belki de asla işinizin düşmeyeceği bu uygulamalar, sistemde sadece gereksiz şekilde yer kaplar. Telefon markaları bazı şirketlerle anlaşarak bu uygulamaları telefona yüklü halde piyasaya sürerek daha fazla para kazanıyor. Durum böyle oluncada telefon kullanıcılarının uygulamaları silmemesi için daha fazla önlem alınıyor.

Kullanıcılara aslında tamamen asılsız olarak bazı bildirimler gidebiliyor. Bu uygulamayı silmek sisteme zarar verebilir gibi pek çok mesajla kullanıcıları caydırmak istiyorlar. Ancak gerekli adımlar atıldığı takdirde bu uygulamaların silinmesi mümkün olabilir. Üstelik bunların kaldırılmasının sisteme hiçbir zarar vermediğini de belirtmek gerekir.

Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Android işletim sistemine baktığımızda uygulamaların iki tipte var olduğunu belirtmek gerekiryor. Birincisi üreticiler tarafından sisteme yüklenmiş olarak kabul edilen sistem uygulamaları, diğeri de kullanıcıların yüklemiş olduğu uygulamalardır.

Kullanıcılar tarafından yüklenen uygulamalar istenilen her an bir tıkla silinebilir. Bunun için yalnızca uygulamayı kaldır alanına tıklamak yeterlidir. Ancak sistem uygulamalarının bu bölümde görülmesi mümkün değildir. Sistem uygulamalarına erişim sağlamak için farklı bir kanalın kullanılması gerekir.

Sistem uygulamalarını devre dışı haline getirmek için öncelikle ayarlar menüsü üzerinden uygulama yöneticisine girmeniz gerekir. Karşınıza çıkacak uygulamaların üstüne tıkladığınızda durmaya zorla ve devre dışı seçenekleri gelecektir. Devre dışına tıklayarak tamam seçeneğini işaretleyin. Bu yöntemle birlikte açılan uygulamaların gereksiz şekilde sistemi yavaşlatmasının önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Tabi sistemden bu şekilde tamamen silinmemektedir.

Root İşlemiyle Uygulamaları Tamamen Silme

Eğer telefonunuz rootluysa biraz daha şanslı olduğunuzu belirtmek gerekir. Çünkü bu işlemden sonra artık çoğu kullanıcının erişemediği imkanlara sahip olacaksınız. Aynı zamanda istediğiniz gibi sistem uygulamalarınıda telefonunuzdan silebilirsiniz. Bunun için uygulama silme araçlarından birine yönelmeniz gerekir. App Master tarzındaki bir uygulamayı cihaza indirerek uygulamaya giriş yapın. Daha sonra burada istediğiniz uygulamayı seçerek silinmesini onaylayın. Bu şekilde çok hızlı bir halde istediğiniz uygulamaları silmeye başlayacaksınız. Tabi bununla birlikte pek çok özelliğin silinebilir olduğunu belirtmek gerekir. Bu yüzden işlemi yaparken biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Yorum Yap