Akıllı Saat Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı saatler, en az akıllı telefonlar kadar gelişmiş cihazlar olarak gösteriliyor. Özellikle günlük işler için yardımınıza koşan bu saatler, her açıdan gün içinde işlerinizi daha kolay bir hale getiriyor. Tabi akıllı saat alışverişinde dikkat etmeniz gereken bazı durumların olduğunu belirtmek gerekir. İşte bu alanda pişman olmamak için mutlaka dikkat etmeniz gereken o kurallar:

Cihaz ve Akıllı Saat Uyumu

Piyasada yer alan akıllı saatlerin hepsi, akıllı telefonunuzla birlikte kullanabilmek için tasarlanmıştır. Eğer bu konu göz önüne alınacak olunursa, iki cihazında birbiriyle olan uyumları bir hayli önemli bir yerdedir. Bir örnek vermek gerekirse, Android Wear saatlerinin yalnızca Android 4.3 üzerinde telefonlarda çalışabileceğini belirtmek gerekiyor. Hatta buna özel olarak yapılan wearcheck sitesi, almak istediğiniz akıllı saatin, telefonunuzla nasıl bir uyum içinde olduğunu görmenize olanak sağlıyor. Daha sonradan pişman olmamak adına almak istediğiniz akıllı saat için kesinlikle bir sorgulamanın yapılması gerekiyor.

E-Ink veya Renkli

İstediğiniz akıllı saatin ekran durumuda bu alanda daha iyi bir karar vermenizi mümkün hale getirebilir. Eğer dış mekanlarda daha iyi şekilde okunacak bir akıllı saat arıyorsanız, e-ink ekrana sahip olan bir akıllı saati tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. E-ink ekranlarda ayrıca pil ömrünün renkli ekranlara göre daha uzun dayandığını belirtmek gerekiyor.

Tasarım ve Kişiselleştirme İmkanı

Kullandığınız akıllı saatten sıkılma gibi bir durum söz konusu olduğunda, kişiselleştirme imkanının ne şekilde olduğuna bakmak gerekiyor. Bazı akıllı saatlerde değiştirilebilir kayış özelliği bulunurken, bazılarında ise bu özelliğin olmadığını söylemek gerekir. Apple Watch ve Sony bu alanda açık ara önde giderken, akıllı saatinden sıkılan kişiler içinde en iyi alternatiflerden biri oluyor.

Bildirim Alanı

Piyasadaki akıllı saatleri kullanarak tarafınıza gelmiş olan SMS veya mailleri bildirim şeklinde anında alabilirsiniz. Ama sosyal medya entagrasyonu akıllı saat alışverişi sırasında en çok dikkat etmeniz konulardan biridir. Bazı akıllı saat modellerinde son 50 bildirim görüntüleme imkanı varken, bazılarında da aşağıya kaydırarak bunların okunmasına imkan vardır. Gelen bildirimleri daha kontrollü bir şekilde kontrol etmeniz gerektiğini bu konuda unutmamalısınız.

Yorum Yap