tarayıcı güvenliği için yapılması gerekenler

Tarayıcınızı Saldırganlardan Korumak İçin Bunları Yapın

Web tarayıcıları internete bağlı olduğunuz her an tehlike altındadır. Sitelere yerleştirilmiş olan bazı kodlar ve zararlı yazılımlar bilgisayarın güvenliğini riske atabilir. Bu nedenle tarayıcınızı daha güvenli bir hale getirmeniz şart olmuştur. İşte tarayıcınızın güvenliğini kesin olarak sağlamanıza neden olan o adımlar:

Tarayıcıyı Mutlaka Güncelleyin

Genel olarak internet tarayıcıları güvenlik açıklarının kapatılması adına sürekli olarak güncelleme alır. Opera, Chrome veya Safari gibi tarayıcılardan birini kullanıyorsanız, üstelik sürüm eski bir sürümse bu sefer internet güvenliği adına tehlike çanları çalıyor demektir. Kişisel güvenliğinizin riske atılmasına neden olan bu sorundan kurtulabilmek adına ayarlar bölümünden güncellemeleri sürekli olarak takipte kalmalısınız.

Eklenti Güvenliği

Tarayıcılarda bulunan click to play seçeneğini kullanmaya başladığınızda web sayfaların eskiye nazaran daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu durum pil durumunda da tasarruf yapmanıza neden olacaktır. Öte yandan click to play seçeneği üzerinden reklam kodlarına yerleştirilmiş olan kötü niyetli yazılımlardan kurtulmaya başlayabilirsiniz.

Gereksiz Eklentilerden Kurtulun

Daha önceden sistemine kurduğunuz ama şuanda pekte ihtiyacınız olmayan eklentilerden faza vakit geçmeden kurtulmaya bakmalısınız. Aksi halde bunlarda bulunan güvenlik sorunları başınıza dert olabilir. Eklentileri az şekilde kullanmanız daha hızlı bir internet gezintisi sağlarken, aynı zamanda güvenilirliğinde ilk adımlarından olacaktır.

Tabi eklentilerin güncel tutulması da önerilen güvenlik adımlarından biridir. Tıpkı internet tarayıcılarında olduğu gibi, eklentilerde de güvenlik açığının kapanması adına devamlı olarak güncellemeler gelir. İşte bunları sürekli olarak takip ederek daha iyi bir sistem elde edebilirsiniz.

64 Bit Tarayıcılar

64 bit tarayıcılar diğerlerine nazaran daha büyük avantajları içinde barındırıyor. 32 bit tarayıcılara oranla bu tarayıcıların daha güvenli ve hızlı olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle Google Chrome 64 bit versiyonunda %25 oranında daha fazla hız sunuyor. İnternet kullanıcılarının sıklıkla başına gelen internet çökmeleri gibi sorunlarda bu tarayıcılarla birlikte daha az bir şekilde ortaya çıkıyor. Windows, Linux veya Mac kullanıyorsanız bu alanlarda mümkün olduğu kadar 64 bit tarayıcılar kullanmaya gayret etmelisiniz. Bu sayede internet deneyiminizden daha çok memnun kalmış olursunuz.

Yorum Yap