uygulamaları korumak

Uygulamaları Zararlı Yazılımlardan Korumak İçin Ne Yapmalı?

Akıllı telefon uygulamaları günümüzde çok sık bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Günlük hayata eğlence ve kolaylık katan bu uygulamalar, telefonların daha kapsamlı bir şekilde kullanılmasına imkan tanıyor. Tabi her konuda olduğu gibi bu uygulamalar içinde bir güvenlik önleminin alınması şarttır. Özellikle Android kullanıcılarını bu konuda bazı görevler bekliyor. İşte zararlı yazılımların sistemi tehlike altına atmaması için yapmanız gereken o işlemler:

Google Play Project Kullanmak

Google Play Store tarafından sunulan güvenlik sistemi Google Play Project, güvenlik açısından bazı sıkıntıları içinde barındırıyor. Genel olarak bu hizmet uygulamaların %65’inde güvenliği sağlıyor. Gerçek zamanlı olarak takip yapan bu sistem, bu nedenle dikkatli olunması gereken seçenekler arasındadır. Bu tarz bir uygulama yerine güvenlik düzeyi daha üst seviyelerde olan bir uygulamayı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Uygulama İzinleri

Android telefonunuza indirdiğiniz bazı uygulamalar telefon sistemine ulaşmak için izin alacaktır. Bir navigasyon uygulaması yüklerseniz konum bilgilerinin iznini isteyecektir. Diğer yandan kamera uygulamaları da aynı şekilde kameranızı kullanabilmek için izin ister.

Bu nedenle yüklemiş olduğunuz uygulamaların hangi izinleri istediğini kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bunun için telefonun ayarlar menüsüne giriş yaparak, uygulama bölümüne ulaşın. Buradan uygulama izinlerini kontrol ederek, hangi uygulamaların ne tür izin istediklerini tekrar gözden geçirin.

Bilinmeyen Kaynaklar

Uygulama yüklemek için tek kullanmanız gereken platform Google Play Store’ dur. İnternet üzerinden diğer indirdiğiniz apk dosyalarının telefona yüklenmesi, can sıkıcı sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun için öncelikle ayarlar menüsünden güvenlik alanına ulaşmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkan bilinmeyen kaynaklar alanını devre dışı bırakın. Bu adımdan sonra yalnızca Google Play Store üzerinden istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Sistem Güncellemesi

Bunun yanında sistem ayarlarını kontrol ederek bunların ne düzeyde olduğunun kontrolünün yapılması gerekiyor. Ayarlar üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra, karşınıza gelecek sistem güncellemesi seçeneğine tıklayın. Daha sonra gelen ekranda cihazın son sürümde olup olmadığına bakın. Eğer yeni bir sürüm varsa fazla vakit kaybetmen en son sürümü yüklemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Yorum Yap