windows 10 mavi ekran hatası nasıl çözülür

Windows 10’da Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Windows 10 mavi ekran hatası bilgisayar kullanıcılarını çileden çıkaran konulardan biridir. Özellikle bilgisayarda sürekli çalışma halindeyseniz, bir müddet sonra mavi ekran hatasının belirerek tüm çalışmalarınızın harcanması kaçınılmaz bir hale gelebilir. Bu tarz durumları bitirmek için, bilgisayarların bazı sorunlarına çözüm sağlamanız gerekiyor. İşte mavi ekran hatasını en sık şekilde ortaya çıkaran durumlar:

Mavi Ekranı İnceleyin

Windows 10 mavi ekranında yer alan bazı bilgiler, sorunun neden kaynaklı olduğunu açık bir şekilde gösterebilir. Özellikle QR kod olarak adlandırılan kodu alarak, sorunun tam olarak ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Güncellemelere Dikkat

Mavi ekran nedenleri arasında düzenli bir şekilde yapılmamış güncellemelerde vardır. Bunları sürekli olarak denetlemeniz bu tarz hataları almanızın önüne geçebilir. Öte yandan her güncellemeninde bilgisayar için faydalı olmadığını belirtmek gerekiyor. Eğer güncellemeden sonra daha sık mavi erkan hatası aldıysanız, o zaman son yaptığınız güncellemeleri kaldırmanız daha iyi olacaktır.

PC Sıfırlama Yöntemi

Windows 10’da yer alan PC sıfırlama özelliği verilerinizi koruyarak, bilgisayarı sıfırlama imkanı tanıyor. Bu yöntem sayesinde mavi ekran hatası başta olmak üzere, diğer tüm bilgisayar sorunlarını çözebilirsiniz. Başlat menüsüne basarak arama bölümüne gelin ve buraya sıfırla yazın. Daha sonra bu bilgisayarı sıfırla seçeneğine tıklayarak gerekli talimatlarla birlikte sıfırlama işlemini tamamlayın. Tabi bu işlemin biraz fazla zaman gerektirdiğini belirtmek gerekiyor.

Sorunlu Sürücüler

Sistemde yer alan hatalı bir sürücünün olması, ciddi sorunlara neden açabiliyor. Özellikle bu sürücüleri değiştirmeniz bundan sonra mavi ekran hatasının engellenmesine neden olabilir. Bunun için faydalı sonuçlar sağlayan Whoscrashed tarzı bir programı kullanabilirsiniz. Bu program sistemde yer alan tüm sorunları tarayarak, buna karşı neler yapabileceğinizin talimatlarını veren bir programdır.

Bozuk Dosyalar

Buna ek olarak bozuk dosyalarında bu önemli soruna yol açtığını belirtmek gerekiyor. Bu sorunu bitirmek için komut satırını çalıştırmalısınız. Sfc/scannow komutunu buraya yazdığınızda, kısa yoldan tüm sorunlu dosyaları onarmaya başlayabilirsiniz. Bu işlem son derece basit ve güvenilir olduğu için, ek olarak başka hiçbir şey yapmadan işlemi bitirebilirsiniz. Bilgisayarınız normal modda olsa bile, bu işlemi yapmanız mümkün olacaktır.

Yorum Yap