iphone mavi ekran hatası

İphone Mavi Ekran Hatası Nasıl Giderilir?

İphone kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de mavi ekran sorunudur. Kullanıcıların korkulu rüyası haline gelen bu durum, çok fazla zaman kaybetmeye neden olabiliyor. Bu hata meydana geldikten sonra mavi bir ekran belirerek telefon kapanıyor. Daha sonra kişiler telefonlarını tekrar açtıklarında, açılış ekranında bulunan elma logosu uzun zaman boyunca takılıyor.

Hata Neden Meydana Geliyor?

Kullanıcıların en çok şikâyet ettiği konulardan biri olan İphone mavi ekran hatası genel olarak farklı nedenlere bağlı olarak meydana geliyor. Özellikle ana karttan kaynaklanan bir sorun nedeniyle, bu durum ortaya çıkabiliyor. Öte yandan suya düşen bir telefon, sürüm güncellemesi gibi durumlarda bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Mavi Ekran Hatasını Çözmenizi Sağlayacak Yöntemler

1-Bu sorun meydana geldiğinde, home tuşu ve güç tuşuna aynı anda basmaya çalışın. Ve bu şekilde telefonun kapanmasını sağlayın. Daha sonra telefonu açarak logoyu gördükten sonra, ses açma tuşuna uzun süre boyunca basın. Büyük ihtimalle sorun düzelmiş olacaktır.

2-Eğer jailbreak kullanıyorsanız, sistem dosyalarında bir zarar meydana gelmiş olabilir. Buna bir çözüm sağlamak istiyorsanız, jailbreaki tamamen kaldırmalısınız. Hemen ardından İos sürümünü en güncel hale getirin. Bu işlemi yapabilmek için telefonun kurtarma modunda işlemleri yapın.

3-Mavi ekran hatasını çözebilmek için diğer çözüm yolu da, kullanmış olduğunuz İOS sürümünü değiştirmektir. Özellikle bir alt versiyona geçerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tabi bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle bu sürüme ait imzaların kapatılmamış olması gerekiyor. Bunun yanında önceki sürüme dair elinizde bir yedeğinde bulunması gerekir.

4-DFU moduda bu sorunu çözebilmek için kullanmanız gerekenler arasındadır. Bu modu başlatabilmek için telefonunuzu kapatarak DFU moduna almanız gerekir. Burada ipsw dosyasına erişerek, bu dosyanın silinmesini sağlayın. Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzu İtunes üzerinden mutlaka restore etmeniz gerekiyor.

5-Eğer yukarıdaki durumları denediyseniz ve soruna dair herhangi bir çözüm bulamadıysanız, o zaman sorunun kaynağının kesin olarak donanımsal olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle telefonunuzu daha önce servise götürdüyseniz, serviste yapılan bazı işlemler durumun bu şekilde oluşmasına neden olabiliyor. Özellikle kullanılan vida boyutları cihazın ekran sorunları vermesine neden olabiliyor.

Yorum Yap