windows'ta ekran görüntüsü

Windows’ta Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Çoğu kullanıcı bazı durumlarda ekran görüntüsü alma gereksinimi duyar. Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü alabilmek için pek çok yol mevcuttur. Bunlardan en hızlı ve pratik sonuçlar verenler ise şu şekildedir:

PrintScreen

Programsız ekran görüntüsü almak istiyorsanız, bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ederiz. Her bilgisayarda çok kolay bir şekilde yapılacak bu yöntem sayesinde, ekran görüntüsünü anında resim olarak alabilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için klavyede yer alan prtscr tuşuna basmalısınız. Ardından paint tarzı bir uygulamayı açarak ctrl+v ile bu görüntüyü yapıştırın.

Belirli Bir Bölge İçin Ekran Görüntüsü

Tercih edebileceğiniz bu diğer yöntem ise sadece belirli bir bölgenin ekran görüntüsünün alınmasına imkan tanıyor. Bu yöntemi yapabilmek için Windows tuşu+shift ve S tuşuna aynı anda basın. Bu adımdan sonra ekranın mozaik haline geldiğini görürsünüz. İstediğiniz alanı seçerek paint uygulamasına yapıştırabilir ve bu şekilde resmi alın.

Oyun Çubuğu Üzerinden Görüntü Alın

Eğer kullandığınız sistem Windows 10 ise, oyun çubuğu üzerinden de böyle bir imkanınız olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunu yapabilmek için oyun çubuğu ekranına ulaşın. Windows tuşu ve G tuşları buna ulaşmanıza imkan tanıyacaktır.

Ekran Alıntısı Aracı

Windows 10’un beğenilen özellikleri arasında bulunan ekran alıntısı aracıyla da ekran görüntüsü almayı basit bir hale getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken program arama kısmına gelerek ekran alıntısını aramaktır.  Bu özelliğin diğer faydası ise, daha fazla gelişmiş seçeneği içinde bulundurmasıdır.

Kapsamlı Bir Uygulama Kullanın

Eğer yukarıdakilerden daha gelişmiş özelliklere sahip olan bir yol isterseniz, o zaman üçüncü taraf programlarını tercih etmenizi öneririz. Bu programlar ekran boyutu, paylaşma, düzenleme gibi pek çok seçeneği içinde bulundurur. Eğer sürekli olarak ekran görüntüsü almaya ihtiyaç duyuyorsanız, lightshot tarzındaki programlar işinizi görecektir.

Microsoft Edge

En çok kullanılan tarayıcılardan biri olan Microsoft Edge tarayıcısında da bu tarz bir özellik bulunuyor. Web notu adı verilen bu özellik sayesinde almış olduğunuz ekran görüntülerine çizim ve notlar da ekleyebilirsiniz. Web notu adı verilen bu özellikte paylaşma ve kaydetme gibi pek çok durumun da olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yorum Yap