usb nasıl seçilir

USB Bellek Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

USB bellekler zamanın halen en çok kullanılan teknolojik ürünlerinden biridir. Hızlı depolama imkanı sağlayan bellekleri satın alırken bazı kurallara dikkat etmeniz, daha iyi bir alışverişi tamamlamanızı sağlayabilir. İşte bu alışverişlerde mutlaka göz atmanız gereken o durumlar:

Görüntü

Bazen bellek seçiminizi sadece ince ve küçük boyutlu olan belleklerden yapmak isteyebilirsiniz. Bunların hem taşınması daha kolay olurken, hemde daha iyi bir görüntü çizerler. Tabi aslında görüntünün verilerinizi taşımak için bakmanız gereken en son şey olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Eğer bu belleklerin boyutu aşırı derecede küçük olursa, kaliteli bileşenlerden üretilmezler. Daha kaliteli bileşenler ise, daha büyük bir alana ihtiyaç duyuyor. Yani bir bakıma ürünlerin boyutunu küçültmek, kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Desteklenir Olması

Microusb her ne kadar kullanışlı gözüksede, bazı cihazlar tarafından desteklenmiyor. Mutlaka microusb portunun yer aldığı cihazların kullanılması gerekiyor. Bu nedenle alacağınız belleği detaylı bir şekilde araştırmanızda fayda var.

Kapasite

Aslında bu konunun tamamen size göre değişeceğini belirtmek gerekiyor. İşleriniz ne kadar yoğunsa buna göre bir kapasite belirleyebilirsiniz. Eğer büyük boyutlu dosyaları sürekli olarak taşımak durumunda kalıyorsanız, o zaman tercihinizi büyük kapasiteli ürünlerden yana kullanmanız gerekiyor. Küçük boyutlu dosyaların saklanması için herhangi bir bellekte ihtiyacınızı görecektir.

Okuma Yazma Hızı

USB belleklerin sahip olduğu kapasite kadar, okuma ve yazma hızlarıda oldukça önemli bir yere sahiptir. Eğer büyük kapasiteye sahip olan bir belleğin yazma oranı düşükse kopyalanma hızıda son derece düşük olacaktır. Yani uzun zaman boyunca bilgisayar başında beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Güvenlik

Bunların dışında dikkat etmeniz gereken diğer konu ise, cihazın ne kadar güvenli olduğudur. Bazı belleklerde yazma koruması ve şifre koruması gibi özellikler bulunuyor. Bu tür belleklerin yardımıyla sahip olduğunuz verileri daha kolay bir şekilde koruyabilirsiniz. Eğer belleği kaybettiyseniz bu özellik onun korunmasını sağlayacaktır.

Marka

Her üründe yaptığınız gibi yine bilinen bir markaya yönelerek bir seçim yapmanızda fayda vardır. Özellikle almış olduğunuz ürünü uzun zaman boyunca kullanmak istiyorsanız bu duruma mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Yorum Yap