wifi yavaşlığının nedenleri

Wifinin Yavaş Olmasının Nedenleri

Wifi artık günümüzün en temel ihtiyaçlarından biri olmuş durumdadır. Tabi bu kadar önemli bir yerde olan Wifinin hız konusunda can sıkıcı olması günlük işlerin sekteye uğramasına neden olabiliyor. Özellikle wifinin yavaş olmasının bazı önemli nedenleri bulunuyor. Bunları dikkate aldığınızda can sıkan yavaşlık durumundan kurtulabilir ve eskisi gibi interneti aynı hızdan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Modem Doğru Yerde Olmayabilir

İnsanların çoğu modemin yerine pek dikkat etmeden acele bir şekilde konumlandırmayı seçiyor. Aslında bu durum ileride pek çok soruna neden olurken, internetten tam verim alamamaya neden olur. Özellikle modemi konumlandırdığınız yerde başka elektronik eşyaların olması wifi sinyal kalitesinin önemli ölçüde düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle fazla zaman kaybetmeden modem için daha uygun bir yer bulmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede sinyal kalitesini yükselterek kopukluklara da çare bulabilirsiniz.

Aile Bireyleri

İnternetinizi ortak şekilde kullandığınız insanlar varsa, onların internet gezintileri sırasında da wifi hızında bariz şekilde düşmeler yaşanacaktır. Özellikle ağda bulunan kullanıcı sayısını biraz sınırlandırmanızda fayda var. Bunun yanında bazı programları kullanarak herkes için bir kota belirleyebilir ve bu şekilde adil kullanım kotasına da bir sınır getirebilirsiniz. Ayrıca wifinizi aile bireylerinden başka kullanan bireylerin olup olmadığıda bir hayli önemli bir konudur.

Modem Ayarları

Wifi ağlarının yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde oturmanız wifi kalitesinde önemli düşüşlerin olmasına neden olabilir. Özellikle kanalların karışması durumunda wifi yavaşlıkları görebilirsiniz. Eğer modem kanal ayarları manuel olarak oluşturulduysa, sinyallerin karışması gündeme gelecektir. Bu sorunu çözebilmek için yapmanız gereken şey kanal ayarlarını otomatik yapılandırmaya geri döndürmektir.

Diğer Eşyaların Yaydığı Frekanslar

Wifi sinyalleri aynı yerde bulunan diğer sinyallerle birlikte etkileşime girebilen özelliğe sahiptir. Bu tarz bir durum yaşandığında ise wifi kalitesinde önemli düşüşler meydana gelebilir. Bu durum çoğunluk olarak internetin eskiye nazaran daha yavaş bir performans sergilemesine neden olacaktır. Frekans yayan cihazlar arasında elektronik eşyaları sayabiliriz. Mikrodalga fırınlar 2.4 ghz gücünde bir frekansa sahip olurken, wifi sinyallerinin bozulmasına neden olabilir. Aynı şekilde diğer elektronik eşyalarda da bu tarz durumlar vardır.

Yorum Yap