kablosuz ağı iyileştirmek

Kablosuz Ağı İyileştirmek İçin Yapmanız Gerekenler

Bilmeden yaptığınız bazı yanlışlar kablosuz ağın sinyal kalitesine etki edebilir. Özellikle çok sık bir şekilde dalgalanmalar yaşıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri  gözden geçirmeniz gerekiyor. İşte kablosuz ağı daha iyi bir hale getirmek için mutlaka yapmanız gereken yöntemler:

Sinyal Karışmaları

Modemin yanlış bir yerde konumlandırılması sinyal karışıklığını ortaya çıkarabilir. Özellikle modemin etrafında çok sayıda elektrikli eşya varsa, o zaman bu durum wifi sinyaline de etki edecektir. Wifi kalitesini en çok düşüren elektrikli eşyalar ise; fırın, telefon, televizyon tarzı eşyalardır. Bunun yanında modemin yüksekliğine göz atmanızda sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Router Kalitesi

Router antenleri aldığınız sinyalin biraz daha iyi bir hale gelmesine neden olur. Modem konusunda biraz daha para harcayarak daha kaliteli bir model üzerinde durmanız bu yüzden daha iyi olacaktır. Günümüz teknolojisine göre en iyi sonuçları sunan modemlerden birini tercih etmeniz daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Menzil Uzatıcılar

Bunun yanında kablosuz şekilde üretilen menzil uzatıcı cihazlarda, sorunu çözebilmenize yardımcı olur. Üstelik bu cihazlar uygun fiyatlara sahiptir. Özellikle büyük bir evde oturuyorsanız, sinyalin kalitesinden yakınmalar varsa bu tarz bir çözüm yolunu kullanmanız kesin olarak sonuç verecektir.

Yazılım Güncellemesi

Firmware olarak adlandırılan yazılım, cihazın çalışmasına olanak sağlar. Bu yazılımı güncel bir şekilde tutmanız hız konusunda memnun kalacağınız sonuçları verebilir. Bu işlemi yapabilmek için modem arayüzüne ulaşarak, yazılım güncellemesini yapabilirsiniz. Modemin modeline göre 192.168.2.1 veya 192.168.1.1 adresleri modem arayüzü için kullanılmaktadır.

Router Kanalı ve Frekansı

Son olarak router kullanım şekline yeni bir yön vermeniz durumun kalıcı olarak çözülmesini sağlayabilir. Bunun için yapmanız gereken şey router kanalının değiştirilmesini sağlamaktır. Özellikle kalabalık bir yerde yaşıyorsanız, çok fazla kablosuz cihaz bölgede yer aldığı için sinyal kalitesi biraz düşük olabilir. Bu modemlerde tıpkı telsizlerde olduğu gibi farklı kanallar üzerinden çalışır. Kanal numarasını değiştirerek hız konusunda biraz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bunun için tekrardan modem arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca router frekansları da önemli konular arasında bulunuyor. Çoğu router’ın işlem yapmadığı bir frekansa giriş yapmanız daha iyi olacaktır. Bu işlemi yapabilmek içinde yine aynı yeri kullanmanız gerekir.

Yorum Yap