google chrome güvenliği nasıl sağlanır

Chrome İçin Kullanabileceğiniz Güvenlik Eklentileri

Google Chrome, günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcısı olarak gösteriliyor. Gün boyunca mutlaka giriş yaptığımız bu tarayıcı, güvenlik açısından önlem alınmazsa pek çok tehlikeye zemin hazırlayabilir. İşte Chrome kullanıcılarının daha güvenli bir internet gezintisi yapmasını sağlayacak o güvenlik eklentileri:

Avast Online Security

Google Chrome için kullanabileceğiniz Avast Online Security, internet sitelerinin ne kadar güvenli olduğunu gösteren eklentilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tarayıcınızda bu eklenti varsa, Google arama sonuçları üzerinden hangi sitelerin tehlikeli, hangilerinin güvenli olduğunu çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz.

HTTPS Everywhere

HTTPS olarak adlandırılan bağlantı çeşidi, güvenli bir şekilde internette gezinmenizi sağlar. Tabi bazı durumlarda HTTPS bağlantısı bile bazı tehlikeleri içinde barındırabiliyor. Bu uzantı ise güvensiz HTTPS sitelerin tespitini yaparak bunlara karşı önlem alınmasını sağlar. Yapmanız gereken tek şey Chrome Web Mağazası üzerinden bu eklentiyi indirip aktif hale getirmektir. Bu sayede bundan sonra güvenilir sandığınız riskli sitelerden bile korunabilirsiniz.

Blur

İnternet kullanıcıları için en önemli durumlardan biride kullanıcı isimleri ve şifrelerdir. Özellikle bankacılık için kullanılan şifreleri tarayıcı üzerinden girerken endişe duyabilirler. İşte bu tarz endişeleri bitirmek için yaratılan Blur, kullanıcıların güven içinde tarayıcılarını kullanmalarını sağlıyor. Bu şekilde banka bilgilerinizi ve fatura bilgilerinizi çok rahat bir şekilde bu sistemde saklayarak güvenceye alabilirsiniz.

Click and Clean

Click and Clean uygulamasıda çevrimiçinde yaptığınız tüm işlemleri arkada bırakmadan kurtulmanızı sağlıyor. Bu şekilde internet tarayıcısında yapmış olduğunuz tüm işlemlerden tek tıkla kurtulmanız mümkün olacak. Geçici dosyalar, önbellek, çerezler, tüm internet geçmişi, şifreler vs. neredeyse herşey eklentiyi kurduktan hemen sonra tek onayınızla birlikte silinir.

Panic Button

Panic Button eklentisini kullanarak tarayıcı üzerinde yapacağınız hassas işlemlerde, başkalarının sizi izlemesine engel olabilirsiniz. Bu işe başlarken eklentiyi aktifleştirdiğinizde herhangi bir güvenlik sorunu ortaya çıkmadan işlemleri bu şekilde yapabilirsiniz. İşleriniz bittiğinizde eklentiyi pasif hale getirerek, yine tarayıcıyı eskisi gibi bulabilirsiniz.

Dotvpn

Son olarak bir VPN’ye ihtiyacınız olduğunda yardımınıza koşacak bu uygulama sayesinde internet gezintisini daha güvenli bir şekilde yapabileceksiniz. Üstelik eklentinin emsallerinin tersine tamamen ücretsiz olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Yorum Yap