wifi direct nasıl kullanılır

Wifi Direct Nedir, Nasıl Kullanılır?

Wifi Direct, mobil cihazlar için geliştirilmiş olan özelliklerden biridir. Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan, kablosuz bir şekilde iki cihaz arasında veri aktarımını sağlar. Buna bağlı olarak belge, müzik, fotoğraf veya ses gibi veriler sadece saniyeler içinde karşı tarafa gönderilebilir.   Wifi Direct’i ister cep telefonlarında, istersenizde tabletler üzerinden her türlü bilgi aktarımı için kullanmanız artık mümkündür.

Nasıl Kullanılır?

Bluetooth benzeri gibi bir çalışma sistemine sahip olan bu sistem, Bluetooth’dan daha hızlı bir yapıya sahiptir. Daha yüksek bir bant genişliğine sahip olduğundan dolayı, cihazların bu özelliği destekler durumda olması gerekir. En büyük avantajı ise, internet bağlantısına gerek duymadan her alandan kesintisiz bir şekilde veri paylaşımını sağlamasıdır.

Bunu kullanabilmek için iki cihazında wifisi mutlaka açık olmalıdır. Daha sonra cihazlar üzerinden Wifi direct aktif hale getirilmelidir. Bu özelliği açtıktan sonra, cihaz wifi direct açık olan diğer cihazları taramaya başlar. Tarama bir süre devam ettikten sonra listelenen cihazlar arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz cihazın üstüne tıklayarak, istediğiniz veriyi paylaşmaya başlayabilirsiniz. Karşı taraf dosyayı alıp almayacağına dair bir soruya onay vermelidir. Bu onayda kabul edildikten sonra aktarım başlamış olur. Aksi halde cihazlara bir verinin gönderilmesi kesinlikle söz konusu değildir.

Bilgisayarlarda Kullanmak

Wifi Direct, sadece Windows 10 ve 8.1 sürümü tarafından desteklenir. Diğer sürümlerle ne yazık ki kullanılması mümkün değildir. Bu özellik sayesinde 4MB/sn hızında veri aktarımı yapılabilir. Örneğin bu hıza bağlı olarak 5 dakikalık bir videoyu sadece on saniye içinde gönderebilirsiniz. Bu yönüyle Bluetooth teknolojisine göre daha fazla zaman kazandıran bir yanı vardır. Özellikle kablosuz veri aktarımı yapmak istiyorsanız, bu özelliğin dosya aktarımını da mümkün bir hale getirdiğini belirtmek gerekir. Boyutu önemsiz olmakla birlikte, çok kısa süreler içinde verilerinizi diğer cihazlara kablosuz halde gönderebilirsiniz.

Bunun yanında bazı Android işletim sistemine sahip olan telefon modellerinde özelliğin kullanılması için bazı ek uygulamalara ihtiyaç duyulur. Bunlar cihaza yüklenmeden Wifi Direct özelliğinin karşınıza çıkması mümkün değildir. Özelliği görebilmek için apkshare uygulamasını mutlaka cihaza yüklemelisiniz.

Yorum Yap