Whatsapp mesajları geri alma

Whatsapp’ta Yanlışlıkla Gönderilen Mesajlar Nasıl Silinir?

Whatsapp, geçtiğimiz günlerde yeni bir özellik olan mesajları geri alma özelliğini tanıttı. Artık yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları bu özellik sayesinde geri almanız mümkün oluyor. Eskiden yanlışlıkla karşı tarafa gönderilen mesajı, geri almak mümkün olmuyordu. Mesajları yalnızca kendi telefonunuzdan kaldırmış oluyordunuz. Ama bu yeni gelen özellik, mesajın karşı tarafın telefonundan da silinmesini sağlıyor.

Tabi Whatsapp’ta gönderilen mesajı geri almak için bilmeniz gereken bir kural bulunuyor. Bu işlemi yapabilmek için sadece yedi dakikalık bir süreye sahipsiniz. Yedi dakikalık süreden sonra mesajın göndermiş olduğunuz kişinin telefonundan silinmesi ne yazık ki mümkün olmuyor. Sadece kendi telefonunuzdan bu mesajı silebiliyorsunuz. Bu nedenle elinizi biraz çabuk tutarak, karşı tarafa gönderdiğiniz mesajın silinip silinmeyeceğine karar vermeniz gerekiyor.

Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapabilmek için silmek istediğiniz mesajın üzerine dokunun. Mesajın üzerine dokunduktan bir müddet sonra yukarıda bir menü belirecektir. Bu menünün içinde bir çöp kutusu görürsünüz. Buna tıklayarak ”mesajı herkesten sil” yazısına basın. Bu adımı yaptıktan sonra mesaj hem karşı tarafın telefonundan, hemde sizin telefonunuzdan başarılı bir şekilde silinmiş olacaktır. Aynı zamanda mesajı sadece kendi telefonunuzdan silmek isterseniz ”mesajı benden sil” seçeneğinin kullanılması gerekir. Artık bu özellikten sonra, yanlışlıkla gönderdiğiniz veya göndermekten pişman olduğunuz tüm mesajları çok kısa bir süre içinde silebilirsiniz.

Tabi bu özelliğin çalışması için, Whatsapp uygulamasının son olarak çıkan güncellemesini yüklemiş olmanız gerekir. Aynı zamanda karşı tarafta bu sürümü kullanmalıdır. Aksi halde bu özelliğin çalışması mümkün değildir. Özelliği hem Android, hem de IOS işletim sistemi kullanan kullanıcılar çok rahat bir şekilde kullanabilir.

Karşı Taraf Mesajın Silindiğini Anlar mı?

Evet. Bu işlemden sonra karşı tarafın göndermiş olduğunuz mesajı anlayacağını bildirmek gerekiyor. Çünkü mesajınız silindikten sonra ”bu mesaj silindi” yazısını göreceklerdir. Yani mesajınızı sildikten sonra, neden mesajınızı sildiğinize dair bir açıklama yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her ne kadar kullanıcıların merakla beklediği bir özellikte olsa, mesajların silinmesini haberdar ettiği için biraz riskli bir yöntem olarak gözüküyor. Bu açıdan özellik mesajlarınızı sildirip sildirmemeyi kararsız bir hale getirebilir.

Yorum Yap