disk alanı açmak

Disk Alanı Kazanmak İçin Yapmanız Gerekenler

Depolama alanları bazı durumlardan sonra insanları sıkıntıya uğratacak kadar dolup taşabiliyor. Bu durum yeni veriler için sorun yaratırken, bilgisayarın daha yavaş çalışmasına neden oluyor. Disk alanını temizleme işlemi bilgisayardan daha iyi bir şekilde yararlanmak için başlatmanız gereken işlemler arasındadır. Bu işlemden sonra daha hızlı ve geniş bir disk alanına sahip olursunuz.

Güncelleme Önbelleğinin Temizlenmesi

Windows Update dosyalarının tümü kayıt altındadır. Gerekli olabilecek durumlar için Windows tarafından saklanan dosyalar, sistemde çok fazla yer kaplar. GB oranlarına varan önbellek dosyalarını silmek, sistemin biraz daha rahatlamasını sağlayabilir. Bunu yapabilmek için komut satırını çalıştırmanız gerekir. Komut satırını Windows tuşu ve R’ye aynı anda basarak çalıştır bölümü üzerinden çalıştırabilirsiniz. Bu çalıştır penceresine ‘’cmd’’ terimini yazmanız yeterlidir.

Daha sonra karşınıza gelen komut satırına net stop wuauser yazısını yazın. Bu adımdan sonra C klasörüne girerek download alanında bulunan her şeyi gönül rahatlığıyla silebilirsiniz. Bunun ardından komut satırından net start wuauserv yazısını yazarak, güncelleştirmeleri tekrar açmanız gerekir.

Hazırda Bekleme Verileri

Hazırda beklet işlevi kullandığınız bir özellik değilse, bunu kapatarak performansın büyük oranda iyileştirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yine komut alanına giriş yaparak buraya powecfg.exe-h off yazısını yazmanız gerekiyor.

Kurtarma Bölümünü Silme

Çoğu bilgisayarda kurtarma bölümü adı altında bir bölüm vardır. Eğer bu bölümü silerek disk alanı kazanmak isterseniz mutlaka öncelikle bir USB kurtarma sürücüsü oluşturmalısınız. Bu işlemi denetim masasını kullanarak çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Buraya kurtarma sürücüsü terimini yazmanız yeterli olacaktır. Bu adımdan sonra karşınıza ekran geldiğinde kurtarma bölümünü sil seçeneğini görürsünüz. Bu alana tıklayarak performansın biraz daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Eski Windows Sürümü Bilgileri

Son olarak ayarlar menüsüne giriş yaparak depolama yolunu izleyin. Daha sonra birincil sürücüyü seçerek pencereyi biraz daha aşağı kaydırarak burada geçici dosyalara ulaşın. Burada Windowsun önceki sürümleri yazısının yanında yer alan kutucuğu işaretleyin. Bu adımdan sonra dosyaları kaldır seçeneği üzerinden işlemi tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi yapabilmek için disk temizleme aracından da yardım alabilirsiniz.

Yorum Yap