whatsapp yedekleme nasıl yapılır

Whatsapp Yedekleme Nasıl Yapılır?

Whatsapp, en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarının başında geliyor. Genel olarak ekonomik ve hızlı bir iletişim sağladığı için, pek çok insan iletişim konusundaki tercihini bu uygulamadan yana kullanır. Pek çok yeni güncelleme alan Whatsapp, artık verilerinizi daha iyi bir şekilde kontrol edebileceğiniz alanlardan biri haline gelmiştir. Artık geçmişte sildiğiniz video, fotoğraf, mesaj veya ses kaydı gibi verileri bu özellik sayesinde uzun zaman boyunca düşünmenize gerek yok. Gelen güncellemelerle birlikte artık Google Drive üzerinden tüm verilerinizi çok hızlı bir şekilde kurtarabilirsiniz.

Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Whatsapp yedekleme yapmak için öncelikle telefonunuzda Google Drive uygulamasının en güncel versiyonunun olması gerekir. Whatsapp ve Google Drive güncellemelerini yaparak, işlemi sürdürebilmeniz mümkündür. Uygulamaların güncel olduğundan emin olduktan sonra, Whatsapp uygulamasına giriş yapın. Ayarlar bölümüne ulaşarak, sohbetler ve aramalar kısmına gelin. Bu kısımda sohbet yedeği karşınıza çıkar, Google Drive’a yedekle seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Buna tıkladıktan sonra artık verileriniz otomatik olarak Google Drive tarafından saklanmış olur.

Bunun yanında yedeklemenin sıklığını ayarlayabilme gibi bir şansınız da vardır. Bu işlemi de yine aynı bölüm üzerinden ayarlayarak, yedekleme işlemini bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Otomatik şekilde yapılan yedeklemeler, her zaman verilerinizin korunacağı anlamına gelir. Bu adımdan sonra bu işlem için ekstra uğraşa girmeye gerek yoktur. Aynı zamanda manuel şekilde yedekleme işlemlerini de yapabilirsiniz.

Yedekleme İşlemini Kaldırmak

Whatsapp ve Google Drive arasındaki yedekleme ilişkisini kesmek için, yapabileceğiniz bazı basit adımlar bulunur. Whatsapp yedek silmek için öncelikle Google Drive hesabınıza ulaşın. Bu bölüme ulaştıktan sonra, sağ üstte göreceğiniz anahtar dişlisine tıklayın. Bu kısımda açılan ayarlar bölümüne ulaşın. Ayarlar bölümüne ulaştığınızda uygulamaları yönet sekmesine tıklayarak, açılmış olan listenin içinden Whatsapp uygulamasını bulun. Alfabetik düzene göre sıralandığı için listenin en son kısımlarında olması mümkündür. Burada seçenekler, drive bağlantısını kes seçeneğini izleyin. Bu adımdan sonra, hesabınız ve Drive hesabı arasındaki ilişki kesilerek, bundan sonra verileriniz yedeklenmeyecektir. Yine aynı yolları takip ederek bundan sonra da yedeklemeyi açabilir ve istediğiniz zaman bu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz.

Yorum Yap