android yedekleme nasıl yapılır

Android Telefonlarda Yedekleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda yaşanacak hasar, çalınma veya kaybolma gibi durumlar bütün verilerin kaybedilmesine neden olur. Bu verilerin bir daha geri getirilmesi ne yazık ki mümkün değildir. İşte bu tarz durumlarda yedek işlemi, verilerinizin uzun süre boyunca korunmasına neden olacaktır. Bu işlem sayesinde fotoğraf, video, rehber, belgeler, takvimler gibi pek çok veriniz güven altında olur. Aşağıdaki yöntemlerden yardım alarak çok kısa bir süre içinde istediğiniz bölümün yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Rehber

Telefonun en önemli kısımlardan biri rehber bölümüdür. Android sistemli bir cihaza sahipseniz, rehberinizi yedeklemek daha kolay bir şekilde yapılabilir. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey ise Google hesabıdır. Rehbere yeni bir numara ekleneceği sırada bunların kaydını doğrudan Google hesabına yapmanız önemlidir. Daha sonradan telefonunuzun kişiler kısmına girerek, kişileri dışa aktar bölümü üzerinden numaralara ulaşabilirsiniz.

Video ve Fotoğraflar

En güzel anılarınızı içeren video ve fotoğraflar içinde Google iyi bir çözüm düşünmüş durumdadır. Google Photos sistemini kullanarak verilerin yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Ücretsiz şekilde bunların yedeğini almanızı sağlayan sistemi, ister wifi isterseniz de mobil veri üzerinden kullanabilirsiniz.

Müzikler

MP3 dosyaları telefonunuzda büyük bir yer kaplıyorsa, verilerinizi korumak ekstra önemli bir hale gelmiştir. Google Play Music uygulaması, bunları yedeklemek için harika bir yoldur. 50 bin şarkı saklama kapasiteli olan bu sistem, aynı zamanda bilgisayar üzerinden de şarkılarınıza ulaşmanızı sağlıyor.

Kısa Mesajlar

Android telefonlarda yedekleme işleminin en çok yapılmak istenmesinin nedeni de budur. Kısa mesajlarınızı her daim elinizin altında bulundurmak istiyorsanız, mutlaka yedekleme işleminin yapılması şarttır. Bunun için Google Drive kullanmanız gereken yerlerden biridir. Bu platform üzerinden mesajlarınızı çok kısa süre içinde geri döndürebilirsiniz.

Not, Belge ve Takvim

Eğer işiniz sırasında telefonu çok sık bir şekilde kullanıyorsanız, o zaman belgelerinizi korumanız gerekebilir. Belgelerinizin yedeğini alabilmek için docs, slides tarzı uygulamalar kullanmanız iyi olacaktır. Notlar için Google Keep harika çözümler ortaya çıkarırken, takvim gibi saklamanız gereken belgeler olduğunda ise Google Calendar uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Tüm uygulamalarda daha sonra ayarlar bölümü üzerinden dosyalarınızı geri döndürebilirsiniz.

Yorum Yap