şarj ömrünü uzatmak

Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Akıllı telefonlarda en çok yaşanan sıkıntılardan biri, bataryanın kısa ömürlü bir yapıya sahip olmasıdır. Özellikle yanlış kullanımdan sonra bataryanın ömrünün biraz daha azaldığını belirtmek gerekir. Bunun için kullanıcılara bazı görevler düşüyor. Özellikle aşağıdaki adımlara dikkat ettiğinizde bataryanın ömrünün ikiye katlanması hayal değildir.

Aşırı Isınmaya Karşı Çözüm Bulun

Telefon kullanıcıları, telefonlarını dış etkenlerden korumak için kılıf gibi yöntemlere çok sık bir şekilde başvuruyor. Kılıflar her ne kadar telefonu dış etkenlere karşı korumak konusunda başarılı olsa da, çok fazla ısınmasına neden oluyor. Isınma durumunda ise telefonun pil ömrü biraz daha azalırken, telefonda donma gibi durumlar yaşanır. Bu nedenle kılıf kullanımını biraz daha gözden geçirmeniz tavsiye ediliyor. Eğer bu ürünlerden vazgeçmeye pek niyetiniz yoksa, o zaman şarj süresince kılıflardan kurtulmanızda fayda var.

Şarj Kontrolünü Elinize Alın

Telefonu sık bir şekilde şarj etmek telefonun pil ömründen çalar tarzında yanlış bir düşünce vardır. Bu düşünce tamamen asılsız olup aksine telefon kullanımında yönelmeniz gereken doğru yollardan biridir. Tek seferde telefonun tamamen boşalan bataryasını doldurmak yerine, bu tarz bir yöntemi tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Pil Dolduktan Sonra Şarjdan Çıkarın

Bazı insanlar uyurken telefonlarını şarja takarak o şekilde pillerini şarj etmeye çalışırlar. Pilin en büyük düşmanlarından biri olan bu yöntem, önemli ölçüde pilin ömründen çalan bir yöntemdir. Batarya olumsuz şekilde etkilendiğinden dolayı, kısa zaman sonra pil kullanımına dair şikayette bulunmaya başlayabilirsiniz. Bunun için gün içinde şarj işlemlerini yapmanızı tavsiye ederiz.

%100 Pil Oranı Şart Değil

Bazı kişiler telefonu şarj ederken %100 ibaresini gördükten sonra, şarj işlemini sona erdiriyor. Aslında herkesin bildiğinin aksine telefonun bu şekilde tam dolu olmasına gerek yoktur. Bu şekilde çok uzun bir ömür sunmayacağından dolayı, genel olarak %85-90 civarında da dolu olması bir sorun çıkarmaz. Aksine bu şekilde şarj edilmesi, telefon pilinin ömrüne ömür katacak şeyler arasındadır.

Orjinal Ürünler Kullanın

Son olarak orjinal şekilde kullanılan cihazlarla daha iyi bir performansın çizilmesi kaçınılmazdır. Daha ucuz diye diğer ürünlere yönelmeniz, hem telefon kullanımını hem de pili etkileyebilir.

Yorum Yap