whatsapp spam bildirme

Whatsapp Spam Bildirme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Whatsapp, uzun süredir mesajlaşma konusunda herkesin yöneldiği uygulamaların başında geliyor. Özellikle hızlı ve kesintisiz bir mesajlaşma yöntemi olması, kullanıcıları daha çok bu platforma itiyor. Bunun yanında uygulamanın ücretsiz bir şekilde sunulması, kısa süre içinde onu en çok kullanılan iletişim uygulamalarından biri yapmıştır. Tabi uygulamanın avantajları çok olsada, bazı kötü özellikleride yok değildi.

Güvenlik, Whatsapp’ta en çok şikayet edilen konulardan biri olarak görülüyordu. Tanımadığı numaraları rehberine ekleyen kötü niyetli kişiler bu sayede kullanıcıları rahatsız ediyordu. Yeni güncelleme ile birlikte görülen bu sorundan artık tamamen kurtulmak mümkün olacak. Çünkü Whatsapp tarafından yayınlanan ‘’spam olarak bildirme’’ özelliği tanımadığınız kişilerden aldığınız mesaj, link, reklam gibi tüm şeylerin tamamen önüne geçmek için kullanılıyor.

Nasıl Kullanılır?

Özelliği kullanmak için yapmanız gereken şey görüşmeyi açtıktan sonra ekranın üstünde yer alan ‘’spam olarak bildir ve engelle’’ seçeneğine tıklamaktır. Bu adımdan sonra kişinin artık engellenmesini sağlarken, Whatsapp’a bu kişiyi bildirirsiniz. Eğer bu numara tanıdığınız bir numaraysa, spam olarak bildir seçeneğinin yanında yer alan ‘’arkadaş ekle’’ seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Spam Nasıl Kaldırılır?

Spam olarak bildirdiğiniz ve engellediğiniz kişiyi ‘’engelliler’’ listesinde bulabilirsiniz. Dilerseniz bu kişinin engelini kaldırarak bu kişiyle iletişim sağlayabilirsiniz. Şuanda spamları geri alma gibi bir özellik bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde Whatsapp tarafından gelecek olan güncelleştirme yaptığınız şikayetleri geri almanızı sağlayabilir. Bu nedenle konu hakkında biraz daha sabırlı olmakta fayda var.

Hangi Hesaplar Yasaklanır?

Whatsapp Hizmet koşullarını ihlal eden kullanıcılar bu spam bildirme sonrasında yasaklanabilir. Eğer kullanıcı uzun zamandan beri Whatsapp kurallarını ihlal edici düzeyde davranıyorsa ve kullanıcılarında spam olarak bildirdiği bir kullanıcıysa o zaman yasaklanır. Yani nedensiz yere spam bildirmek bir kullanıcının yasaklanacağını anlamına gelmeyecektir. Yapılacak detaylı bir inceleme sonrasında kullanıcının hesabının sonlandırılıp sonlandırılmayacağına karar verilir. Özellikle bu tutum sebepsiz şekilde kullanıcıların şikayet edilmesinin önüne geçen bir durum olmuştur. Bu nedenle şikayet ettiğiniz kişinin hemen hesabının kapanacağı algısına kapılmamalısınız. Çünkü bu konuda çok titiz bir şekilde araştırma yapılarak bir karar verilir.

5 Yorum

  1. Sude naz 24 Mart 2018
    • Yönetici 24 Mart 2018
    • arslanaras 10 Aralık 2018
  2. ERAY LÜTFEN CEVAPLAYIN 14 Haziran 2018
  3. pearll 2 Ekim 2018

Yorum Yap