Android ve IOS’ta Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Android ve IOS’ta Numara Engelleme Nasıl Yapılır ?

Bazen telefonda görüşmek istemediğiniz kişilere denk gelebilirsiniz. Bu tarz durumlarda numara engelleme gibi bir fonksiyonu kullanarak, bu kişilerin bir daha sizi aramasının önüne geçebilirsiniz. Bu sayede uzun zaman boyunca sizi rahatsız eden kişileri tamamen engellenmiş olursunuz. Bu işlemin yapılması için Android ve IOS sistemini kullanan telefonlarda farklı yöntemler vardır.

Android Sisteminde İstenmeyen Numaraları Engellemek

Android numara engelleme nasıl yapılır sorununu çok basit bir şekilde ortadan kaldırmanız mümkündür. Bunun için telefonun arama bölümünü açarak, çağrı geçmişine bakmalısınız. Çağrı geçmişi üzerinden engellemek istediğiniz numarayı seçin. Numaranın üzerine dokunduğunuzda bu numarayı engelle gibi bir yazının olduğunu fark edeceksiniz. Bu yazı üzerinden istediğiniz numarayı anında engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu numaralar üzerinden gelen kısa mesajları da almazsınız. Size bu numaradan gelen kısa mesajlar otomatik olarak silinecektir.

Eğer listenizde göremediğiniz bir numarayı engellemek istiyorsanız, o zaman telefon arama bölümüne girerek üstteki menüye ulaşın. Ardından ayarlar bölümü üzerinden çağrı engellemeyi açın. Böylelikle rahat bir şekilde bu numaralardan artık kurtulmuş olursunuz. Eğer kişinin engellemesini kaldırmak isterseniz, o zaman telefonla arama bölümüne girerek, sağ üstten ayarlar menüsüne ulaşın.

IOS Numara Engelleme

Eğer IOS sistemine sahip olan bir cep telefonunuz varsa, o zaman bu yöntemleri kullanarak İphone numara engelleme işlemini basit bir şekilde yapabilirsiniz. Telefonunuzun arama bölümüne ulaşarak, engellemek istediğiniz numaranın yanındaki i simgesine basın. Karşınıza gelen ekranın en sonunda bu arayanı engelle yazısını göreceksiniz. Bu yazıya tıklayarak, rahatsız eden numaranın engellenmesini sağlayabilirsiniz.

Mesajlaşma uygulamasını kullanarakta bu yöntemi yapabilirsiniz. Bunun için engellemek istediğiniz kişiyle olan yazışmayı açarak, ekrandaki i simgesine dokunun. Ardından kişinin telefon numarasının bulunduğu alana gelerek bilgi ekranını açın. En alt kısımda karşınıza numarayı engelle seçeneği gelecektir.

IOS sistemini kullanan kişiler, bir numarayı engellediklerinde numara ve mesajları otomatik olarak engellemiş olurlar. Ancak engellenen kişi buna rağmen sesli mesaj bırakabilir. Bunun yanında engellediğiniz kişiye, bu işlem yapıldığına dair herhangi bir bilgi kesinlikle gitmeyecektir.  Engellenenleri kaldırmak için ayarlar- telefon ve arama engelleme menüsü üzerinden yapılan engellemeyi bu şekilde sona erdirebilirsiniz.

Yorum Yap