instagram anket özelliği nasıl kullanılır

İnstagram anket özelliği nasıl kullanılır?

İnstagram Hikayeler bölümü her geçen gün farklı özelliklerle donatılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıcıların büyük beğenisini toplayan anket ekleme özelliği de İnstagram Hikayelerine eklenmişti. Bu özellik takipçilerinize sorduğunuz herhangi bir soruya çok hızlı bir şekilde cevap almanızı sağlıyor.

Anket Dönemi Başladı

Son zamanlarda sosyal medya siteleri, birbirinden bazı özellikler kopyalamaya devam ediyor. Facebook, Snapchat ve İnstagram arasında çok sık bir şekilde ilham alma durumu oluyor. Çok sık bir şekilde gelen güncellemelerle meydana çıkan yeni özellikler, kullanıcıların biraz daha eğlenceli zaman geçirmesine neden oluyor. İnstagramın daha hareketli bir yer haline gelmesini sağlayan anket özelliği ise, 24 saatte kaybolan hikayeler kısmına anket eklemeyi elverişli bir hale getiriyor. İnteraktif çıkartma şeklinde oluşturulan bu anketlerin paylaşması da son derece keyiflidir.  Üstelik saniyeler içinde anket hazırlamanıza imkan tanıdığı için, anket ekleme özelliğini pratik bir durum haline getirmiştir.

Nasıl Kullanılır?

İnstagram Hikayeler bölümünü açtıktan sonra her zamanki gibi ilk olarak fotoğraf çekmeniz gerekiyor. Daha sonra üst kısımda bulunan gülen yüz ifadesine dokunmalısınız. Gülen yüz ifadesine dokunduktan hemen sonra karşınıza anket yazısı gelecektir. Anket seçeneğine tıklayarak bir soru belirlemelisiniz. Soru sorduktan sonra evet ve hayır seçenekleri belirir. Şıkları isterseniz evet veya hayır olarak bırakabilir, isterseniz de yeni baştan düzenleyebilirsiniz. Şıkları da oluşturduktan sonra anketi tek tıkla yayınlamaya başlayabilirsiniz. Bu adımdan sonra anketinize gelen oyları gerçek zamanlı olarak takip etmeniz mümkün olacaktır. Oylama ekranına bakarak hangi takipçilerin oy verdiğini görebilir, ankette hangi seçeneğin ön plana çıktığını takip edebilirsiniz.

Yukarı kaydırma hareketi sayesinde bu sonuçları sürekli olarak takip etmeye devam edebilirsiniz. Bu özelliğinde sadece 24 saatlik süre boyunca devam ettiğini belirtmek gerekiyor. 24 saatten sonra anket ve paylaştığınız resim otomatik olarak takipçilerden gizlenir. Eğer instagram hikayelerini mobilden takip edebilme imkanınız yoksa, bunun için bilgisayarda farklı yöntemler oluşturulmuş durumdadır. Chrome eklentisi olan İG story üzerinden, canlı olarak tüm İnstagram hikayelerini ve anketlerini takip etmeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bununla birlikte oy verebilmenizinde mümkün bir hale gelecektir.

Yorum Yap