fotoğraf kalitesini arttırmak

Telefonla Daha İyi Fotoğraf Çekmek İçin Ne Yapmalıyız?

Akıllı telefonlar artık fotoğraf çekmek içinde sıklıkla kullanılan cihazlar arasında bulunuyor. Gün içinde fotoğraf çekmek için kullandığımız bu cihazlardan daha iyi bir şekilde verim alabilmenin bazı yolları bulunuyor. Bunlar üzerinden memnun edici sonuçlar alırken, çektiğiniz fotoğraflarla beğenileri toplayacaksınız.

Kamera Ayarları

Akıllı telefon üreticileri, kameraların daha kişiselleştirilmiş bir şekilde kullanılmasına imkan tanır. Bu yönde çeşitli özellikleri sunarken, çeşitli ayarlamalar sayesinde daha canlı ve dinamik görüntüler alabilmenizi sağlarlar. İşte bu özelliği kullanarak görüntü kalitesini HD veya daha düşük olarak ayarlamanız mümkündür.

Lens Temizliği

Cep telefonlarında bulunan lensler, zamana bağlı olarak tozlanabiliyor. Bu durum ise çektiğiniz fotoğrafların kalitesine doğrudan etki eder. Fotoğraf çekmeden önce lensin kontrolünü yaparak ne kadar temiz olduğunu incelemeniz iyi olacaktır. Kamera lensini temiz bir şekilde tutmanız için mikro fiber bezleri yanınızda tutabilirsiniz.

Flaş Kullanmayın

Karanlık ortamlarda daha iyi bir görüntü elde edebilmek adına, flaştan yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Yalnız bu durum nesneleri ön plana çıkarsada, fotoğrafın kalitesinin düşmesine neden olacaktır. Flaş yerine doğal ışık kaynaklarına yönelmeniz daha doğru olur. Bu sayede ışık patlamalarının ve kırmızı göz sorununun da önüne geçmiş olursunuz.

Zoom Yapmayın

Fotoğrafı yakınlaştırarak çekmeye çalışmanız kalitesinde önemli düşüşler yaşamasına neden olacaktır. Bunun yerine cihazın kırpma özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bu özellikle birlikte görüntüde gereksiz şekilde yaşanacak görüntü kayıplarının da önüne geçmiş olursunuz.

Fotoğraf Uygulamaları

Cep telefonları profesyonel şekilde fotoğraf çekmenizi sağlayacak cihazlar arasında değildir. Ama onları biraz daha zengin bir hale getirmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey fotoğraf uygulamalarından birini kullanmaktır. Bu uygulamalar sayesinde renk ayarları yapabilir, kırpma işlemlerini yapabilir, fotoğraflara yeni efektler ekleyebilirsiniz. Yani bunlar üzerinden de memnun kalmadığınız fotoğraflara yeni bir yön vermeniz mümkündür.

Bilgi Edinin

Bütün bu adımları yaptıysanız, fotoğrafın nasıl daha iyi şekilde çekileceğini tam olarak öğrenmek için ünlü fotoğrafçıları takip etmenizde yarar vardır. Bunlara yönelerek çekim hakkında sırları öğrenebilir ve bunları çekim yaparken kullanabilirsiniz. Bunun için sosyal medyada bulabileceğiniz pek çok hesabın olduğunu belirtmek gerekir.

Yorum Yap