ekran şifresini unuttum

Unutulan Kilit Ekranı Şifresi İçin Ne Yapmalı?

Akıllı telefon kullanıcıları, telefonlarında güvenliğin sağlanabilmesi adına giriş şifresi (kilit deseni) kullanabiliyor. Diğer kişilerden verilerin korunmasını sağlayan bu hareket, yalnızca telefon sahibine bağlı olarak açılabiliyor. Tabi zamanla şifrelerin unutulması kullanıcıların sıklıkla başına gelen durumlardan biridir.Eğer kilit ekranı şifresini unuttuysanız ve bu sebeple telefona erişim sağlayamıyorsanız, yapmanız gereken birkaç basit adım bulunur. Bunlar üzerinden telefona yeniden sorunsuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle şifrenizi üst üste beş kez yanlış olarak girmeniz gerekir. Bazı cihazlarda bu durum 10 adede kadar çıkabilir. Bu şekilde sürekli olarak şifrenizi yanlış girdikten hemen sonra karşınıza ‘’şifrenizi unuttunuz mu’’ yazısı gelecektir.

Bu soruyu evet olarak cevapladıktan sonra karşınıza pin kodunu soran bir ekran belirir. Bu ekran üzerinden aynı zamanda güvenlik sorusu olarak belirlediğiniz soruyu da görebilirsiniz. Eğer hatırlıyorsanız bunlardan birini doldurarak telefonu yeniden açabilirsiniz. Ama güvenlik adımlarının ikisinide hatırlamıyorsanız o zaman cihazınıza Google Play için kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyi girerek devam etmeniz gerekiyor. Şifreniz açıldıktan sonra bu cihaz için yeniden şifre belirlemeniz istenir. Bundan sonraki şifrenizi unutmamanız iyi olacaktır. Çünkü bu adımları sürekli olarak uygulamak biraz yorucu olabilir.

Reset Atmak

Eğer Gmail mail veya şifrenizi hatırlamıyorsanız son çare olarak reset atmanız gerkir. Bunun için telefonunuz kapalıyken, ses tuşu ve power tuşuna bir süre boyunca basın. Karşınıza gelen menü üzerinden factory reset alanına gelerek power tuşuna basılı tutun. Bir süre sonra cihaz kendiliğinden açılarak sıfırlanmış olacaktır. Tabi eğer yedekleme yapmadıysanız bu işlem sonrasında tüm verilerin kaybedilme riskiyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu nedenle işlemi yapmadan önce bir kez daha düşünmenizi öneririz.

Güvenlik İçin Yeniden Şifre Belirleme

Kilit deseni veya pin kodu üzerinden telefonun yeniden güvenliğini sağlayabilirsiniz. Bunun için telefonun sisteminde yer alan güvenlik ayarlarını kullanarak veya güvenlik programları üzerinden şifrenizi belirlemeniz mümkündür. Daha gelişmiş özellikler taşıdığından dolayı appblock tarzı uygulamalarla yeni bir şifre belirlemeniz daha iyi olacaktır. Aynı zamanda bunlar kurtarma seçeneği olarak daha fazla seçenek veren uygulamalar arasındadır.

Yorum Yap