fidye yazılım engelleme

Fidye Yazılımlardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Son zamanlarda fidye yazılımlar kullanıcıların en büyük telaşlarından biri haline geldi. Bu tehlikeli yazılım türünden tam olarak korunabilmek için kullanıcıların mutlaka bir önlem alması gerekiyor.

Güncellemeleri İhmal Etmeyin

Birçok kötü niyetli yazılım saldırısı aslında sistemde bulunan güvenlik açıklarından sebep oluyor. Eğer güncellemelerin denetlemesini düzenli bir şekilde yaparsanız, bu sayede cihazın daha iyi bir şekilde korunmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede internet ortamındaki tüm tehlikelerden de kurtulmuş olursunuz.

Yedeklemeler

Özellikle kurumlar için bir yedekleme planının yapılması çok önemli bir konudur. İyi bir planla birlikte fidye yazılımlarda oluşan sorunu biraz olsun azaltabilmeniz mümkündür. Özellikle işin devamlılığını sağlayacağından dolayı bu adımın mutlaka atlanmamış olması gerekiyor.

Program Kurulumu Öncesi

Antivirüs programları sisteminizde mutlaka bulundurulması gereken programlar arasında yer alıyor. Özellikle interneti sürekli aktif olarak kullanmaya devam ediyorsanız, her an bir tehlikenin içindesiniz demektir. Cihaza yeni bir program ve eklenti yüklemeden önce bunları kullanarak bir tarama yaparsanız, bu şekilde verilerinizi korumayı başarabilirsiniz.

Microsoft EMET

EMET üzerinden güvenlik açıklarından faydalanılması engellenmiş olur. Bu şekilde güvenlik açıklarına karşı koruma sağlayan bu program, tüm yazılımlarda kullanılabilir.

Antivirüs Programları

Bilgisayar kullanıcılarının bu büyük sorundan korunabilmesi için pek çok antivirüs programı bulunuyor. Lisanslı bir şekilde kullanmanız gereken bu antivirüs programlarındaki bu seçeneği aktif hale getirirseniz, bundan sonra günümüzün en tehlikeli yazılım türlerinden birine karşı daha iyi bir şekilde korunabilirsiniz.

Avast Antivirüs

Avast antivirüs fidye yazılımlarına karşı korunmanızı sağlayacak programlardan biridir. Kötü amaçlı url engelleme, kötü amaçlı yazılımları tarama vs. gibi pek çok özelliği bünyesinde bulundurur. Tabi fidye özelliğinin açılması için Premium kullanıcı olmanız gerekiyor. Bunun yanında temel olarak programdan ücretsiz şekilde de yararlanmanız mümkündür.

Bitdefender

Bitdefender ödüllü bir antivirüs programı olarak diğerlerinden ayrılan bir yapıya sahiptir. Programın kullanıcılara sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Güvenliği en üst seviyeye çeken bu program, aynı zamanda sistemi kasmadan çalışma özelliğine sahip. Aynı zamanda içeriğinde bulunan pek çok ek özellik sayesinde, sanal alemde en iyi şekilde bulunmanızı sağlıyor.

Yorum Yap