Veriler Yeni Telefona Nasıl Yüklenir?

Veriler Yeni Telefona Nasıl Yüklenir?

Yeni bir telefon aldıktan sonra, eski telefonda var olan verilerin ne olacağını uzun zaman boyunca düşünebilirsiniz. Tüm verileri tek tek kopyalama işlemi yerine, aşağıdaki yollar üzerinden son derece pratik bir şekilde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

 Yedekleme Hizmeti

Kolay veri aktarımını sağlayan yedekleme hizmeti, aklınıza gelebilecek her türlü verinin anında buluta kaydedilmesine neden olur. Takvim ayarları, wifi şifreleri, Gmail ayarları, duvar kağıtları gibi pek çok konuda bu hizmetten yararlanmanız hızlı bir sonuç almanızı sağlar. Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak ayarlar menüsüne giriş yaparak, yedekle ve sıfırla yolunu izlemeli, daha sonrada verileri yedekle yazısına tıklamalısınız.

Google Fotoğraflar

Sadece fotoğrafları yeni telefona taşımak için kullanmanız gereken Google Fotoğraflar, diğer yöntemlere göre daha hızlı bir veri aktarımı imkanı sağlıyor. Bu yöntemi yapabilmek için öncelikle ayarlar menüsüne giriş yaparak, buradan yedekle ve senkronizasyon bölümüne ulaşın. Daha sonra cihaz klasörlerini yedekle adımlarını izleyerek saklayacağınız klasörü yedeklenmesini aktif bir hale getirin. Eğer yeni telefonunuzla bu adrese giriş yaparsanız, tüm fotoğraflar hemen karşınıza çıkacaktır. Bunun yanında Google Drive veya OneDrive üzerinden de fotoğrafların aktarımını sağlayabilirsiniz.

SMS’leri Geri Yükleme

Kısa mesaj teknolojisi son derece eski olsa da, halen büyük bir kesim tarafından kullanılmaya devam ediyor. Bu verilerinizi yeni aldığınız telefonda görmek isterseniz, o zaman yapmanız gereken şey kısa mesajları geri yükleme (backup) programlarını kullanmaktır. Bu programlar üzerinden mesajlarınızın yedeklemesini yaparak, başka bir cihaza anında aktarımını sağlayabilirsiniz.

SD Kart ve USB

Eğer yukarıdaki verilerin haricinde saklamak istediğiniz veriler varsa, USB veya SD karta yönelmeniz iyi olacaktır. Bu sayede istediğiniz cinsteki verileri saklayarak, zamanı geldiğinde tek tıkla bunları yeni cihazınıza aktarabilirsiniz.

Rootlu Olmayan Cihazlar İçin

Rootsuz cihazlarda yedekleme işlemleri biraz daha sıkıntılı bir şekilde ilerleyebilir. Telefonunuz rootluysa bu tarz durumlarla daha iyi bir şekilde başa çıkabilirsiniz. Android marketi üzerinden indirebileceğiniz Helium tarzındaki uygulamalar, rootlu olmayan cihazlar için idealdir. Tek tıklamayla istediğiniz verilerin yeni telefonunuza birkaç adımda yüklenmesine olanak sağlayan bir yapısı vardır.

Yorum Yap