QR Kod Nasıl Kullanılır?

QR Kod Nasıl Kullanılır?

Teknolojinin getirdiği yenilikler arasında bulunan QR kodlar artık cüzdan taşımayı gereksiz bir hale getiriyor. Bunlar sayesinde ödemeler gerçekleşirken, işlemler her zamankinden daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemiş oluyor.

Nedir?

QR Code, Japonya’da kurulan bir firma olan Denso Wave tarafından geliştirilen bir barkod sistemidir. İsmini Quick Respenso (çabuk tepki)kelimelerinin kısaltmasından almıştır. İçeriğinin çok sayıdaki seçenek olduğunu belirtmek gerekir. Metin, video linki, web sitesi gibi pek çok şey için rahatlıkla kullanılabilir. Cep telefonuyla okunabilen bu kodlar, bu sayede ilgili markanın servis sayfasına kişileri yönlendirir.

Kullanımının da son derece basit bir şekilde olduğunu belirtmek gerekir. Eğer akıllı telefona sahipseniz bu barkod okuyucu uygulamalar sayesinde kodları okutmaya başlayabilirsiniz. Üstelik bu yapacağınız işlemin ücretsiz bir şekilde gerçekleşeceğini belirtmek gerekir.

Sınırsız bir şekilde istediğiniz yerden kullanabileceğiniz bu kod sistemi, özellikle reklam kampanyalarında çok sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bunun yanında billboard, dergiler, gazeteler, Tv tanıtımı gibi pek çok alanda bu sistem çok geniş bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

QR Code Okuyucular

QR Code okuma uygulamalarına ulaşmak için, Appstore ve Google Play Store adreslerine uğramanız gerekiyor. Buradan küçük boyutlu ve hızlı bir kullanım sunan pek çok uygulamaya ulaşabilirsiniz. Qr code reader gibi uygulamalar, okunması zor olan kodların bile okunmasını sağlar.

Uygulamayı açtığınızda kamera kullanımına izin vermeniz gerekiyor. Bu adımdan sonra karşınıza gelen Qr kodu çerçevenin içine alacak şekilde sınırlayın. Telefonu sabit bir şekilde tuttuğunuza ve kodun tamamını karenin içine aldığınıza emin olmalısınız. Bu şekilde birkaç saniye boyunca bekleyerek kodun okunmasını anında sağlamış olursunuz.

Sistemin Avantajları

Barkod sistemine yeni bir yön veren Qr Kod, geleneksel barkod yapısından 1/10 oranında daha küçüktür. Aynı zamanda diğerlerinden daha hızlı bir şekilde okutulabilen yapısı vardır. Bu sayede zaman kaybı olmadan, tüm işlemlerin yapılmasını sağlamış olurlar. Öte yandan sistemin hata düzeltme özelliğininde bulunduğunu belirtmemiz gerekir. Eğer Qr kodun yer aldığı alan kirli ve hasarlı bir yapıya sahipse, bu sistem için hiçbir sorun değildir. Bu şekilde bile kod okuyucular tarafından çok rahat bir şekilde okunabilir.

Yorum Yap