Unutulan Wifi Şifresi İçin Ne Yapmalı?

Unutulan Wifi Şifresi İçin Ne Yapmalı?

Wifi şifreleri, bazı durumlara bağlı olarak sıkça unutulan şeyler arasındadır. Kullanıcıları zora sokan bu durum, çözülmezse uzun zaman boyunca büyük bir uğraşın içinde olacağınızın anlamına gelir. Özellikle şifreyi not ettiğiniz kağıdı da kaybettiyseniz, o zaman işler biraz daha can sıkıcı olacaktır. İşte bu tarz durumlarda yapabileceğiniz birkaç basit adım, kaybedilen wifi şifresini bulma için anında çözüm almanızı sağlar. Bu yöntemler sayesinde uzun zaman boyunca uğraş halinde bulunmadan şifrenizi kolayca bulabilirsiniz.

Bilgisayarda Wifi Şifresini Bulma

Windows kullanıcılarının sıklıkla başına gelen bu durum, günlük işlerin aksamasına neden oluyor. Neyse ki denetim masası üzerinden, modeme koyduğunuz şifreyi bulabilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken şey denetim masasına girerek, ağ ve paylaşım merkezine ulaşmaktır. Ağ ve paylaşım merkezine girdiğinizde, sol tarafta kablosuz ağları yönet yazısına tıklayın.

Bu alanda bilgisayarınızın daha önceden bağlı olduğu tüm kablosuz ağları görebilirsiniz. Şifresini almak istediğiniz ağın üstüne gelerek, sağ tıklayın. Burada özellikler dedikten sonra, karşınıza yeni bir pencere gelecektir. Pencerede güvenlik sekmesine tıklayarak, karakterleri göster yazısına tıklayın. Bu adımdan sonra modeminiz için ayarladığınız şifrenin ne olduğunu bu şekilde görebilirsiniz.

Android Üzerinden Wifi Şifresi Bulma

Android wifi şifresi bulma işlemi için, root işleminin yapılması gerekir. Root işlemi cihazınızın garanti kapsamı dışına alacak bir işlem olduğundan dolayı, yapmadan önce biraz düşünmeniz gerekir. Eğer hali hazırda rootlu bir cihazınız varsa, bir dosya yöneticisi programı yükleyerek, rahat bir şekilde şifrenizin ne olduğunu bulabilirsiniz. Bunun için Root Explorer adı verilen program iyi olacaktır. Bu programı cihazınıza yükledikten sonra, data klasörünü açın. Data klasöründen sonra misc ve wifi yönünü izleyin. Wifi klasörünü açtığınızda karşınıza wpa supplicant conf adındaki bir dosya gelecektir. Bunu bir yazı düzenleyicinin yardımıyla açın. Açmış olduğunuz dosyanın içinde, kablosuz ağınızla ilgili tüm bilgiler yazılıdır. En alt kısımda ise modemin adı ve şifresi yer alır. SSİD kısmı kablosuz ağınızın sahip olduğu adı gösterirken, psk veya diğer türlerde şifrenizin gösterildiği bölümlerdir. Artık bunlar üzerinden kaybolan şifrenizi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yorum Yap