iphone kamera ipuçları

Yeni Başlayanların Bilmesi Gereken İphone Kamera İpuçları

Akıllı telefonlarda bulunan kameralar özellikle son birkaç yıl içinde pek çok gelişmiş özellik kazandı. Ortamın sahip olduğu ışığa göre otomatik çekim, özel mod seçenekleri, yüz tanıma özelliği gibi özellikler sunan bu akıllı telefonlar bu konuda aslında bazı gelişmiş fotoğraf makinelerini pekte aratmıyor. Ancak akıllı telefonların sahip olduğu bazı teknik özellikler tamamen bu arada gözden kaçabiliyor. Yapacağınız birkaç basit ayarla daha kaliteli fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. İşte mutlaka denemeniz gereken o yöntemler:

Seri Çekim

İphone model telefonlarda istediğiniz anları anı haline getirebilmek için seri olarak fotoğraf çekmeye başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için deklanşör simgesine bir süre boyunca basılı tutmanız gerekiyor. Yine buna benzer bir şekilde ses kısma ve açma tuşlarına uzun süre boyunca basarakta bu şekilde seri çekimler yapmaya başlayabilirsiniz.

Ekrana Dokunarak Odaklanma

Fotoğraf üzerinde yalnızca bazı nesnelere odaklanarak diğer nesnelerin diğerlerinden biraz daha flu şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için ekran üzerinde odaklanmak istediğiniz bir nokta belirleyin. Bunun yanında netleme özelliğini otomatik şekilde kullanabilme özelliğinden de yararlanabilirsiniz. Tabi bu şekilde kendiniz belirlediğiniz nesneleride yakınlaştırabilirsiniz.

HDR Çekim

HDR modu daha çok dış çekim için kullanılan seçenekler arasında bulunuyor. Özellikle gökyüzü ve bulut çekimi yapacaksanız bu modu kullanarak oldukça etkileyici fotoğrafları ortaya çıkarabilirsiniz. İOS kamerasında bu özelliğin aslında varsayılan olarak ayarlandığını belirtmemiz gerekiyor. Yani fotoğraf çekme uygulamasına giriş yaparak buradan anında HDR modunu aktif hale getirebilirsiniz. Bunun yanında modu açtıktan sonra çekeceğiniz fotoğrafların iki kısma ayrılacağının altını çizmeliyiz. Bunlar hem HDR fotoğraflar, hemde normal fotoğraflar olarak adlandırılmış olacaktır.

Live Photo Modu

İphone 6s ile başlayan Live Photo modu, halen yeni modellerede eklenmeye devam ediliyor. Çok sevilen bu özelliğin amacı ise fotoğrafları biraz daha dinamik bir hale getirebilmektir. Bunu yapabilmek için fotoğraf uygulamasında yer alan live photo simgesini kullanmanız gerekiyor. Bu modu aktif bir hale getirdikten sonra yapacağınız çekimlerin 1.5 saniyelik kısmıda fotoğrafınıza dahil edilir. Bu sayede bir nevi kısa klip gibi bir görüntü ortaya çıkar.

Yorum Yap