true tone nasıl kullanılır

True Tone Nasıl Kullanılır?

Apple, Eylül ayında yaptığı lansmanda yeni ürünleri olan İphone 8, İphone 8 Plus ve İphone X’i tanıtmıştı. Aynı zamanda yeni işletim sistemi olan İOS 11’de bu şekilde kullanıma sunulmuş oldu. True Tone adında yeni bir özellikle adından bahsettirecek olan bu telefon modelleri, emsallerinden daha farklı bir yere sahip olacak. Bu şekilde geçmişteki ekran deneyimlerini tamamen unutmaya başlayabilirsiniz.

True Tone Ekran

Dikkat çekici bu özellik ayrıca yeni çıkan telefon modellerinin haricinde, yeni çıkan tablet modellerinde de bulunuyor. Tabi bu özelliğin sadece güçlü bir donanıma sahip olan Apple cihazlarında çalıştığını söylemek gerekiyor. Bu özellik sayesinde bulunduğunuz ortama göre sensörlerin yardımıyla ekranın beyaz dengesi ayarlanıyor. Ve bu sayede beyaz ışıkla birlikte sık bir şekilde ortaya çıkan göz yorgunluğuda ortadan kalkmış oluyor.

Bir bakıma otomatik şekilde ayarlandığı için, gündüz ve gecede ekran deneyimi aynı şekilde olmayacaktır. Bu sayede hem ekranda yer alanları daha net bir şekilde görebilir, hem de gözlerinizi yormadan telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde günümüzün en çok aranan özelliklerinden biri olan True Tone, özellikle telefonlarını çok sık bir şekilde kullanan kişilerin yardımına koşacak gibi gözüküyor. Tabi True Tone özelliğinin tek kötü yanı ise, şarj durumunu biraz daha kısa ömürlü yapmasıdır. Sensörler sürekli çalıştığından dolayı, bu durum şarjınızın süresine etki edebilir. Bunun yanında otomatik parlaklık gibi şeylerde kullanıyorsanız, piliniz daha çabuk bitecektir.

Nasıl Aktif Edilir?

True Tone özelliğini aktif hale getirmek ve kapatmak son derece basit adımlarla yapılır. Bunun için yapmanız gereken şey ekran ve parlaklık sekmesine ulaşmaktır. Bu sekme üzerinden True Tone özelliğini aktif ederek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda 3D Touch üzerinden de kolay bir şekilde özelliği açıp kapatmanız mümkündür. Eğer 3D Touch denetim merkezi telefonunuzda bulunmuyorsa, o zaman parlaklık alanına basarak bunu aktif hale getirebilirsiniz.

Tabi bu özelliği internetten video, oyun gibi işlemleri yaparken kapatmanızı tavsiye ederiz. Aksi halde bu tarz dosyalarda tam olarak gerçek renkleri algılamanız mümkün olmayacaktır. Bu şekilde avantajlar sunan özellik ileride daha çok telefonda görülecek gibi gözüküyor.

Yorum Yap