yüz tanıma özelliği nasıl çalışır

İphone Face ID Nasıl Kullanılır?

İphone X, bir süre önce gündeme çok hızlı bir şekilde giriş yapmıştı. Her açıdan devrim yaratacak bir yapıya sahip olan telefonun bir özelliği daha fazla ön plana çıkmıştı. Face ID yani yüz tanıma ismi verilen bu özellik, güvenlik sorunlarına en iyi şekilde çözüm bulmayı amaçlıyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Touch ID özelliğine sahip olan bir telefon, parmak izine bağlı olarak çalışıyor. Telefonu açmak için sadece parmak izini kullanabilmek yeterli oluyor. Uyku sırasında siz farkında olmadan telefonunuzu bir şekilde açan olabilir. İphone tarafından geliştirilen Face ID özelliği ise, sadece yüz tanımaya yönelik bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Yani sizden başkasının telefonu açabilmesi kesinlikle mümkün değil. Aynı zamanda telefonun sadece aydınlık ortamlarda değil, çok karanlık ortamlarda da yüzünüzü tanıması mümkün oluyor. Hiçbir şekilde kandırılamayan yüz tanıma sistemi, parmak izi teknolojisinden daha güvenli bir seçenek oluyor.

Nasıl Ayarlanır?

Face ID sistemini aktif hale getirmek için öncelikle cihazın ayarlar menüsüne giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra bu menüde Face id ve parola kısmına ulaşmalısınız. Başla yazısına tıkladıktan sonra, yüzünüzün tarama işlemleri başlamış olacaktır. Dairenin içinde yüzünüzü bir süre boyunca bulundurarak, sistem tarafından yüzünüzün tanınmasını sağlamış oluyorsunuz.

Yüzünüzü tanıttıktan sonra bir işlem daha yapmanız gerekiyor. Cihazı kaldırdığınız sırada otomatik olarak yüz tanıma işleminin başlaması için, ayarlar menüsü üzerinden uyanmak için kaldır alanını aktif etmeniz gerekiyor. Eğer bu ayarı kapatırsanız, o zaman yüzünüzün taranması için ekranın açık olması gerekir. Bu durumda sürekli olarak yüz tanıma işlemlerinin yapılabilmesi için yan düğmeye basmanızı gerektirecektir. Bu nedenle uyandırmak için kaldır özelliğini sürekli açık tutmanızı tavsiye ederiz.

Yüz Tanıma Özelliğini Kapatma:

Eğer özellikten memnun kalmadıysanız ve kapatmak istiyorsanız, bunun için ayarlar menüsüne girerek face id kısmına ulaşmalısınız. Daha sonra parola menüsünün altında yer alan Face id’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun yanında zorla yapılan yeniden başlat işlemlerinde özelliğin devre dışı olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle kullanım sırasında bu adımlara dikkat etmeniz iyi olacaktır.

Yorum Yap