formatsız virüsleri temizleme

Telefona Format Atmadan Virüslerden Kurtulmak

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlardaki en büyük sorunlardan biri virüslerdir. Kullanıcıların zor durumda kalmasına neden olan virüslerden kurtulmak için genel olarak format yolu izlenir. Format işlemi ise bu zamana kadar cihazda yer alan tüm verilerin silinmesi anlamına geliyor. Eğer format olmadan virüslerden kurtulmak isterseniz, aslında bunu son derece basit adımlarla yapabilirsiniz.

Mutlaka Antivirüs Kullanın

Öncelikle cihazda bulunan kötü niyetli yazılımların tespitini yapmanız gerekiyor. Kapsamlı bir cihaz taraması yaparak, cihazda bulunan ve sisteme zarar veren virüsleri bulabilirsiniz. Özellikle lisanslı bir antivirüs kullanmanız daha başarılı sonuçlarla karşılaşmanızı sağlayacaktır.

Güvenli Modda Başlayın

Eğer zor durumdaysanız akıllı telefonunuzda bulunan güvenli mod seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu özelliği aktif hale getirmek için sahip olduğunuz telefon modeline bakmanız gerekiyor. Buna yönelik olarak güvenli modu açabilirsiniz. Bu sistem tıpkı bilgisayarların güvenli moduna benzer. Bu sayede işlemlerinizi biraz daha rahat yapmaya başlayabilirsiniz.

Temizlik Araçları

Son olarak telefonu daha hızlı ve sorunsuz bir hale getirebilmek için temizlik araçlarından yararlanabilirsiniz. Bunlar ücretsiz olarak sunulmuş olan uygulamalar olup, performans açısından daha memnun kalmanızı sağlayacaktır. Bunları kullanarak cihazda daha çok boş alan bırakabilirsiniz. Bu durumda sizin kullanmak istediğiniz verilere yer açılmış olacaktır.

Telefonlarda Virüslerden Korunmak İçin Ne Yapmalı?

İnternete bağlı olan her cihazda virüs tehlikesinin olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle telefonla birlikte çok sık bir şekilde internete giriyorsanız, buna yönelik bazı ek önlemler almanız gerekiyor. Tarayıcılara özel olarak yapılan antivirüs programları bu konuda işinize yarayacaktır. Aynı zamanda sadece güvenilir olduğunu bildiğiniz siteleri ziyaret etmenizi öneririz. Https tarzındaki siteler güvenli bir şekilde internette gezintiyi sağlayacaktır. Bu nedenle bunlardan şaşmamanız gerekiyor.

Öte yandan telefonlarda kullandığınız uygulama konusunda da biraz seçici olmanız gerekiyor. Markette yer alan bazı uygulamalar telefona zarar verebilecek içeriğe sahip olabilir. Güvenilir olarak gördüğünüz uygulamalar aslında tamamen şifrelerinizi çalmak ve verilerinize ulaşmak için üretilen uygulamalar arasında olabilir. Bu nedenle güvenilir yayıncılar tarafından üretilen uygulamalara yönelmenizde yarar vardır. Ayrıca bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeyide kapalı hale getirmelisiniz.

Yorum Yap