imei numarası öğrenme

Telefonun İMEİ numarası nasıl öğrenilir?

Bütün telefonların sahip olduğu bir kimlik kodu bulunur. Uluslararası olarak tüm cep telefonlarının bu kodu kullandığını belirtmek gerekir. IMEI olarak adlandırılan bu koda aslında günlük hayatta pek ihtiyaç yoktur. Lakin telefonun çalınması gibi önemli durumlarda bu kimlik kodu çok işinize yarayacaktır. Bu kod üzerinden gerekli birimlere durumu bildirerek, cihazın diğer kişiler tarafından kullanılamaz bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda telefonun yerinin tespitinde bu şekilde yapılması mümkündür.

Bu nedenle telefon sahibi olan her kişinin bu numarayı bir yere not alması şarttır. Bu şekilde günün birinde bu numaranın çok büyük bir şekilde faydasını görebilirsiniz. IMEI öğrenmek için Android ve IOS üzerinde bazı yöntemlerin yapılması gerekir. Aşağıdaki yöntemler üzerinden telefonlar için en önemli şeylerden biri olan kimlik kodlarını öğrenebilirsiniz.

Her Cihaz İçin Geçerli Olan Yöntem

Tüm cihazlarda rahatlıkla yapacağınız bu yöntem bir iki saniye içinde IMEI numarnızın ne olduğunu ortaya çıkaracaktır. Bunun için yapmanız gereken şey telefonun arama bölümünü açarak *#06# numaralarını tuşlamaktır. Bazı telefonlarda bu kodu tuşladıktan sonra numara gözükürken, bazılarında ise arama tuşuna basılması gerekir.

İphone Telefonlarda IMEI Bulma

İphone 5 ve üzeri cihaza sahipseniz, cihazının arkasına bakarak kimlik kodunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ayarlar menüsü üzerinden de bu koda ulaşabilmeniz mümkündür. Bunun için genel menüsüne giriş yaparak, buradan hakkında seçeneğine tıklamalısınız. Hakkında seçeneği üzerinden cihazın kimlik kodunun ne olduğunu görebilirsiniz. Bunun yanında cihazla ilgili tüm sistem bilgilerine de yine buradan ulaşabilmeniz mümkündür.

Android Telefonlarda IMEI Bulma

Android kullanıcılarıda yine ayarlar menüsüne giriş yaparak burada en altta yer alan kısım olan hakkında seçeneğine tıklamalıdır. Öte yandan buna ek olarak başka bir yöntemde IMEI bulmak için kullanılabilir. Bunun için Google hesabınızla bağlantı kurmanız gerekiyor. Google Play Store üzerinden tüm cihazları görebilir, bunların IMEI numaralarını bu şekilde takip edebilirsiniz. Bu yöntemin diğerlerine göre faydası ise, sahip olduğunuz tüm cihazların sistemsel özelliklerinin detaylı bir şekilde görülebilmesini sağlamasıdır. Bunlara ek olarak telefonun pilini çıkararakta kimlik kodunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap