telefonda donma

Telefonun Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlarda sık bir şekilde karşımıza çıkan problemlerden biride cihazın donmasıdır. Marka veya model fark etmeden ortaya çıkan bu sorun, cihazın kullanımını biraz daha sorunlu bir hale getirebilir. Bazen telefonu kapatıp açmak, iyi bir çözüm versede maalesef kalıcı şekilde durumun çözülmesine yetmeyecektir. Eğer bu soruna karşı kalıcı bir çözüm arıyorsanız, mutlaka aşağıdaki çözüm yollarını denemeye başlamalısınız.

Hafıza Dolarsa Cihaz Yavaşlar

Telefonun donma sebepleri arasında ilk sırada bu sorun vardır. Videolar, fotoğraflar, oyunlar, belgeler, müzikler vs. aşırı şekilde cihaza doldurulduğunda bir süre sonra cihaz eski performansını özletmeye başlayacaktır. Özellikle hafızanın %80’inden fazlasını kullanıyorsanız, cihaz kullanımı için oldukça sıkıntılı bir süreç başlayabilir. Cihazı hafifletmek adına SD kart kullanabilir veya şuan elinizde hafıza kartı yoksa temizleyici uygulamalardan birini indirerek cihazda biraz yer açmaya çalışabilirsiniz.

Arka Planda Çalışmakta Olan Uygulamalar

Telefonu yoğun bir şekilde kullanıyorsanız arka planda pek çok çalışan program birikebilir. Siz durumu fark etmesenizde, bu uygulamalar arka planda çalışarak telefonun hızının düşmesine neden olacaktır. Durumu çözebilmenin tek bir yolu vardır. Bunun için telefonun ayarlar menüsüne giriş yaparak buradan uygulamalar alanına girmelisiniz. Etkin olan uygulamaları sıraladığınızda, arka planda hangi uygulamaların halen çalıştığını çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Bunların üstüne tıklayarak ‘’durmaya zorla’’ seçeneğine basarsanız hız açısından biraz daha rahatlayabilirsiniz.

Gereksiz Kalıntılar

Bazı uygulamaları artık kullanmak istemediğinizde, bunları sistemden çok rahat bir şekilde silebilirsiniz. Yalnız bu adımdan sonra yapmanız gereken bir işlem daha vardır. Uygulamalardan arta kalan gereksiz dosyalarıda silmeniz gerekir. Aksi halde bunlar birikerek donma ve yavaşlama gibi sorunların görülmesine neden olabilir. Bunları silebilmek için temizleyici programlardan birini deneyebilirsiniz. Küçük boyutlu olan bu programlar, cihazdaki uygulamalardan kalmış gereksiz dosyaları ve diğer gereksiz verileri temizleyecektir.

Son Çözüm Format

Bütün adımları denediğiniz halde can sıkan yavaşlık durumu devam ediyorsa, o zaman geriye bir çözümünüz kalmış demektir. Bu adımdan sonra verileri kurtarma şansınız olmayacağı için mutlaka bir yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Ancak bu şekilde sorunun çözümüne kesin olarak şahit olabilirsiniz.

One Response

  1. eylul 6 Mart 2020

Yorum Yap