telefonun şarj ömrünü uzatmak

Şarjın Uzun Süre Dayanması İçin Yapmanız Gerekenler

Akıllı telefonlar halen pil açısından kullanıcıları memnun etmeyen özelliklere sahiptir. Özellikle büyük ekranlı telefonlardan gün sonuna kadar faydalanmanız bu nedenle pek mümkün değildir. Tabi bazı kurallara dikkat ettiğiniz takdirde, şarjın biraz daha uzun bir süre boyunca dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Telefonu İlk Aldığınız Zaman

Yeni telefon aldığınız zaman oldukça önemlidir. Cihazı bu sürede mutlaka doğrudan şarja takmanız gerekiyor. Cihazı biraz karıştırmak isterseniz, bunun için pilin %100 olmasını beklemek zorundasınız. Bataryayı tam olarak doldurmadan şarjdan çıkarmak pilin düzenli çalışmasının önüne geçen en büyük engellerden biridir.  Eğer bu ilk kural kullanıcılar tarafından dikkate alınırsa, bundan sonraki zamanlarda pilden daha çok verim alınması mümkündür.

Bunlara Dikkat

Kullanıcılar farkında olmadan bazı konuları sık bir şekilde tekrar ettiğinde bu durum ister istemez pil oranına yansımış oluyor. Özellikle ekran parlaklığı, kullanılmayan uygulamalar, arka planda çok fazla uygulamanın çalıştırılması, GPS mobil veri gibi özelliklerin açık bırakılması vs. gibi pek çok durum aslında pili etkiliyor. Bunun için gün içinde pekte tercih edilmeyen özelliklerin tespitinin yapılması ve bunların kapatılması pil açısından daha iyi olacaktır.

Şarjlı Telefon Kılıfları

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayat kolaylaştıracak yeni ürünlerde raflardaki yerini aldı. Bunlar arasında belkide en sevileni ve ilginç bulunanı şarjlı telefon kılıflarıydı. Bu kılıflar sayesinde artık istediğiniz her an hiç yorulmadan telefonları şarj edebilmek mümkün olacak. Özellikle şarjın sürekli olarak düşmesinden şikayetçiyseniz, fazla zaman kaybetmeden bu ürünlerin birinden edinmenizde fayda var. Kaliteye göre değişen bu ürünler pil ömrünü %10-%40 arasında yükseltiyor. Yani çok acil bir işiniz olduğunda bu ürünler hayat kurtarıcı olabilir.

Şarjı Sıfırlayın                      

Kullanıcılar genel olarak şarjın tam bitmesini beklemeden telefonlarını şarja takabiliyor. Aslında bazen bu durum biraz sıkıntılı olabilir. Kullanıcıların yapması gereken şey ise, bazı durumlarda pilden daha çok verim alabilmek adına pili %0 olarak bitirmek ve daha sonra şarja takmaktır. Bu sayede performans açısından sorunlar yaşıyorsanız bunlarında giderildiğini çok net bir şekilde fark edebilirsiniz. Bu yöntemle birlikte aslında telefona ait olan batarya kendini yenilemiş olacaktır.

Yorum Yap