facebook gizli özellikler

Facebook’un Bilinmeyen Gizli Özellikleri

Günümüzde Facebook hesabı olmayan kişi neredeyse hiç kalmamıştır. Ancak Facebook’u aktif olarak kullanan kişilerin bugüne kadar siteyle ilgili öğrenmediği bazı özelliklerin olduğunu belirtmek gerekiyor. Günlük hayatta oldukça işinize yarayacak bu gizli özellikler, gün boyunca severek kullanacağınız özellikler arasında olacak.

Görüldü Özelliğini Kapatmak

Whatsapp’ta bulunan mavi tık işareti kadar can sıkan görüldü özelliği bazı kullanıcıların şikayetlerini toplayan özellikler arasında bulunuyor. Özellikle bazı durumlarda mesajları cevaplamaktan ısrarla kaçınıyor olabilirsiniz. İşte bu tarz durumları kurtarabilmek için görüldü özelliğini site üzerinden çok rahat bir şekilde kapatabilirsiniz.

Chrome tarayıcısında kullanılabilecek bu özellik, görüldü özelliğinin tamamen pasif hale gelmesini sağıyor. Bunun için Chrome mağazasına uğrayarak Facebook Unseen isimli eklentiyi indirebilirsiniz.

Eğer İnternet Explorer veya Firefox tarayıcılarını kullanıyorsanız, bu tarayıcılar için kullanmanız gereken eklentinin Crossrider Chat Undetected isimli eklenti olduğunu bildirmek gerekiyor. Tabi bu yöntemin sadece bilgisayar başında olduğunuz sırada işinize yarayacağını belirtmeliyiz. Mobil zamanlarınızda tekrardan görüldü özelliği çalışacaktır.

Önce Aktifti Yazısından Kurtulmak

Facebook kullanıcılarının çok sık bir şekilde dert yandığı 3 dk önce aktifti, 8 dk önce aktifti vs. yazısı online olarak görünmek istemediğiniz zamanlarda can sıkıcı olabilir. Özellikle çevrımdışı olma özelliğini açmayı unuttuysanız, arkadaş listeniz ne zaman online olduğunuzu çok rahat bir şekilde görebilir.

Bu sorunu çözebilmek için yapmanız gereken şey Facebook adresine yalnızca internet tarayıcıları üzerinden giriş yapmaktır. Özellikle mobilde kullandığınız Facebook ve Messenger uygulamalarını çevrimiçi görülmemek adına kesinlikle silmeniz gerekiyor. Telefondan bu uygulamaları sildiğiniz zaman ayrıca telefonun eskiye nazaran daha hızlı bir şekilde çalışacağını da belirtmemiz gerekiyor.

Gönderileri Gözden Geçirmek

Facebook hesabınız uzun zamandan beri varsa geçmişte paylaştığınız tüm gönderileri takip etmek istiyorsanız, bu özellik tamda aradığınız gibi olacaktır. Bu özelliği kullanarak verilerin bir kopyasını cihazınıza indirebilirsiniz. Bunun için sitenin ayarlar bölümüne giriş yaparak burada Facebook verilerinin kopyasını indir yazısının üstüne tıklayın. Sizin için hazırlanan arşiviniz hazır olduğunda tarafınıza bir bildirim gelir. Bu bildirimden sonra arşivinizi tek tıkla cihaza indirebilir ve Facebook geçmişinizi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap