Facebook ve İnstagram'da Veri Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Facebook ve İnstagram’da Veri Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Mobil veri için hazırlanan internet paketleri, oldukça hızlı bir şekilde tükenebiliyor. Özellikle sosyal ağlarda çok fazla vakit geçiriyorsanız, planladığınız tarihe kadar internet paketinizin dayanması mümkün değildir. Tabi bu sorunu düşünen yetkililer kullanıcılar için veri tasarrufu sağlama adına güzel bir özellik ortaya çıkarmıştır. Hem Facebook, hem İnstagram’da bulunan bu özellik sayesinde, internet paketinizi biraz daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Facebook’ta Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Facebook adresindeki içeriklere bir sınırlama getirmek istiyorsanız, bazı adımları kullanarak bu amacınızı yerine getirmeniz mümkündür.  Cep telefonunuzdan Facebook uygulamasına giriş yapın. Ayarlar menüsüne ulaşarak ekranı en sona kaydırın. Burada karşınıza veri tasarrufu alanı gelecektir. Veri tasarrufunu açık olarak ayarlamanız halinde, bundan sonra daha az verinin kullanılmasını sağlamış olursunuz. Aynı zamanda bu alanda dilerseniz wi-fi bağlantısındayken veri tasarrufunu kapat seçeneğini de açıp kapayabilirsiniz. Facebook veri tasarrufu açma bu şekilde olurken, dilediğiniz her an aynı yolu kullanarak açmış olduğunuz tasarrufu kapayabilirsiniz.

İnstagram’da Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Görsel anlamda oldukça yoğun bir yer olan İnstagram, daha kısa süre içinde internet paketinizin bitmesine neden olabilir. Bu soruna bir çeki düzen vermek isterseniz, belirttiğimiz kolay yollar üzerinden veri kullanımına bir sınırlandırma getirebilirsiniz. bu işlemi yapabilmek için İnstagram’ın resmi uygulamasına cep telefonunuzdan giriş yapın. Uygulamayı açtıktan sonra kendi profilinize giriş yapın. Kendi profilinizin olduğu alanda sağ üstte üç nokta simgesini görürsünüz. Bu simgeye tıklayarak seçenekler menüsüne giriş yapın.

Hücresel veri kullanımı alanına tıkladığınızda bunun varsayılan olduğunu görürsünüz. Bunun üzerine tıklayarak daha az veri kullan olarak değiştirin. Bu adımdan sonra İnstagram veri tasarrufu başlarken, daha az şekilde verilerin sınırlandırılması sağlanacaktır.

Bu yaptığınız işlemlerden sonra video ve fotoğraflar eskiden olduğu gibi HD formatında yüklenmez. Daha düşük görüntü kalitesinde tüm paylaşımları takip edebilirsiniz. İşlemin tek dezavatanjı daha kalitesiz içerikler ortaya çıkarması olurken, internet kullanımına da bir sınırlandırma getirdiği için, uzun süre boyunca internetle bağlantıda kalabilirsiniz. İnstagram’ da veri tasarrufunu  kapatmak istiyorsanız, yine aynı adımları kullanarak varsayılan seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yap