telefon kendi kendine kapanıyor

Telefonum Kendi Kendine Kapanıyor, Ne Yapmalıyım?

Android ve IOS kullanıcıları bazı zamanlarda telefondan daha düşük şekilde verim alıyor. Özellikle bir sorun görülmeksizin görülen telefonun kendi kendi kapanması kullanıcıların en çok zorlandığı konulardan biri haline geliyor. Durumlar böyle olunca da, telefonla yapılması gereken günlük işler sekteye uğruyor.

Öncelikle bu sorunun yazılımsal ve donanımsal olarak iki farklı tipe ayrıldığını belirtmek gerekiyor. Eğer sorun donanıma bağlı olarak meydana geliyorsa, o zaman en ufak darbeler bile telefonun kapanmasına neden olacaktır. Yazılımsal olan sorunlarda ise herhangi bir uygulamayı açmak isterken bu tarz bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yazımızda çok sık bir şekilde görülen bu sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl çözüm bulacağınızı kısaca anlatacağız.

Bataryayı Kontrol Edin

Genel olarak telefonun kapanma nedenleri arasında bataryalar vardır. Bataryalarda görülen arıza durumlarından sonra cihazın yeniden başlaması mümkün hale gelir. Eğer şuanda bataryayı değiştirebilmek gibi bir şansınız varsa fazla vakit kaybetmeden değişim yapmalısınız. Bunun yanında bataryanın tam olarak cihaza oturduğundan da emin olmalısınız. Bu tarz bir problem yaşıyorsanız, küçük bir kâğıt sıkıştırarakta sorunu çözebilirsiniz.

İşletim Sistemini Güncelleyin

Kullandığınız Android veya IOS işletim sisteminin sürekli olarak güncel tutulması önemli bir konudur. Bu sayede telefonla birlikte yaşadığınız bazı sıkıntıların tamamen bitmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda hız, güvenlik gibi konularda da telefonunuz bu şekilde daha iyi bir hale sahip olacaktır. Bu nedenle güncellemeleri sürekli olarak takip etmenizde fayda var.

Uygulamaların Kontrolü

Uygulamaların yeni versiyonlarını otomatik şekilde güncelleştirmeyi seçerseniz bu tarz bir kapanma sorunu çekebilirsiniz. Sadece manuel olarak bu güncelleştirmeleri yapmanız daha iyi olacaktır. Bu sayede cihazında gereksiz şekilde hafıza açısından dolmasını önlemiş olursunuz.

Cihaza Format Atın

Eğer yukarıdaki yöntemler soruna çözüm bulmaya yetmediyse, son seçenek olarak formata yönelmenizde yarar var. Bu yöntem sayesinde artık cihazın kapanma durumuna eğer donanımsal değilse, tamamen müdahale edebilirsiniz. Bunun için cihazın ayarlar menüsü üzerinden fabrika ayarlarına geri yükle seçeneğini yapmanız gerekir. Eğer bu adımdan sonra halen kapanma devam ediyorsa, cihazın donanımsal bir sorun içinde olduğu kesindir.

Yorum Yap