telefon satmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Telefonu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Telefon piyasası her geçen gün geliştiğinden dolayı kullanıcılar sahip oldukları telefonları yenileyerek yeni modeller almak isteyebiliyor. Tabi bu işlemi yapmadan hemen önce bazı işlemleri yapmanız iyi olacaktır. Bunlar son derece önemli işlemler olup, her kullanıcıya önerilen şeyler arasındadır.

Derin Silme İşlemi

Telefonlar özel verilerin yer aldığı cihazlar arasındadır. Bu nedenle cihazın satışını yapmadan önce mutlaka kapsamlı bir temizliğin yapılması gerekir. Eğer verileri sadece dosya seç ve sil yöntemi üzerinden silmeyi denerseniz, recovery işleminden sonra bunların geri döndürülmesi mümkün olabilir. Özellikle mahrem veriler cihazda bulunuyorsa kötü niyetli kişilerin eline geçebilme ihtimali vardır. Bu nedenle format işlemi yaparak bu şekilde daha sorunsuz bir işlemin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yedekleme

Format işlemini yapmadan hemen önce mutlaka rehber yedekleme işleminin yapılmış olması gerekiyor. Bu sayede olası bir veri kaybı sonrasında rehberinizin silinmesi gibi bir riskle karşı karşıya kalmamış olursunuz. Bunun yanında rehberdeki veriler yanınızda olsa bile, bunların yeniden kayıt edilmesi çok büyük bir zaman kaybı olacaktır. Günümüzde pek çok yöntemi kullanarak bu tarz bir yedekleme işleminin yapılması mümkündür.

Aynı zamanda uzun zamandan beri kullandığınız ve daha sonrada kullanmak istediğiniz uygulamaların bir yedeğini almanız gerekiyor. Bu sayede bundan sonraki zamanlarda da bunları kaldığı yerden kullanmaya devam edebilirsiniz.

IMEI Eşleşmesi

Bu özellik sayesinde hat ve cihaz uyumlu bir hale getirilir. Eğer cihazda farklı bir hat kullanmak isterseniz daha sonradan ‘’şebeke yok’’ uyarısı alabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka IMEI MSISDN özelliğini kontrol etmeniz gerekiyor.

Tüm Veriler

Takvim, not defteri, uygulamalar, yapılacaklar gibi pek çok şey cihazla birlikte elinizden gideceğinden dolayı bunların yedeğini almanızda fayda var. Özellikle bunların yedeklenmesi için pek çok yöntemden yardım alabileceğinizi belirtmemiz gerekir. Bunları dilerseniz Google tarafından sunulan Drive sistemiyle de yedeklemeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda müzik gibi verileri fiziki kopyalama ürünlerine alarakta kullanabilme şansınız vardır. Eğer yedekleme işinden pek anlamıyorsanız, cihazdaki verileri USB yoluyla bilgisayara atarak bu şekilde bir kopyasının alınmasını sağlayabilirsiniz. Tabi bu biraz daha uğraştırıcı bir yöntem olacaktır.

Yorum Yap