gmail mail kurtarma

Gmail’de Silinen Mailler Nasıl Geri Alınır?

Gmail günümüzün en çok kullanılan iletişim sağlayıcılarından biri olarak ön plana çıkıyor. Kullanıcılar bu alanda çok fazla işlem yaparken bazen bir anlık dalgınlıkla kendileri için önemli mailleri silebiliyorlar. Neyse ki bu tarz sorunları giderebilmek için bazı adımları yaparak mailleri geri döndürmeyi başarabilirsiniz. Tabi eğer kalıcı olarak mesajları silmediyseniz işlemin yapılabileceğini belirtmemiz gerekir. 30 gün içinde bu yöntemler üzerinden Gmail silinen mesajları geri alma işlemini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Öncelikle kullanıcı bilgilerinizi kullanarak Gmail hesabınıza giriş yapmalısınız.
  • Mail alanına geldikten sonra sol kısımda yer alan çöp kutusu yazısına tıklayın.
  • Eğer sol kısımda çöp kutusu yer almıyorsa, ayarlar-etiketler kısmına giderek buradan ‘göster’ yazısına tıklamalısınız.
  • Çöp kutusundan hangi iletileri kurtarmak istediğinizi bularak gönderenin yanındaki kutuyu işaretleyin.
  • Daha sonra taşı simgesine dokunarak bu iletinin gelen kutusuna taşınmasını sağlayın.

Bu işlemleri harfiyen yaptıktan sonra silmiş olduğunuz maili anında gelen kutunuzda yeniden görebilirsiniz. Ancak çöp kutusuna attığınız mailleri geri getirebilme şansınız vardır. Eğer mesajları çöp kutusunun içinden de sildiyseniz, ne yazık ki bu mesajları tekrar geri getiremezsiniz.

Güvenliği İhlal Edilmiş Hesaplar

Eğer kötü niyetli kişiler tarafından hesabınıza girildiyse ve mailleriniz bu şekilde kalıcı bir halde silindiyse, bunların akıbeti için Gmail destek ekibi üzerinden yardım almayı deneyebilirsiniz. Gmail hesabınızda ‘’güvenliği ihlal edilmiş’’ olarak bildirerek bir şikayette bulunabilme hakkınız vardır. Tabi bunun için ilk gerekli şey formu eksiksiz bir şekilde doldurarak destek ekibine bu şekilde göndermenizdir.

Bu formun gönderilmesinin ardından hesabınızla ilgili işlemler başlamış olacaktır. Hesabınızdaki hareketler incelenerek güvenlik ihlalinin yapıldığına dair bir onay alırsanız, bu adımdan sonra iletilerinizin geri döndürülmesi sağlanabilir. Tabi bu işlemin aslında biraz riskli olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu işlem sayesinde bir ihtimal olarak eski mesajlarınızı geri döndürmeyi başarabilirsiniz. Destek ekibi tarafından onaylanmamış işlemlerin sonrasında maalesef iletilere ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle Gmail hesabınızı kullanırken biraz daha özenli davranmanızda fayda var. Gmail her ne kadar kullanıcıların kolaylığını  düşünsede güvenlik nedeniyle bazen geri dönüşüm işlemini yapmayı tercih etmiyor.

One Response

  1. Sezer 21 Aralık 2017

Yorum Yap