e-mail güvenliği

E-Mail Güvenliği İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler

E-mail çok geniş bir kitle tarafından kullanılan hizmetlerden biridir. Çok hızlı bir şekilde iletişimi sağlayan bu hizmet, sorunsuz bir şekilde mesajlaşmanın ilk adımını oluşturuyor. Tabi bazı durumlar pek önemsenmediğinde e-mailinizin çalınma riskiyle karşı karşıya gelebilirsiniz. İşte bu durumu önlemek için mutlaka yapmanız gereken o işlemler:

Mutlaka Gizli Soru Kullanın

­E-mail kaydı sırasında gizli soru seçeneği gibi önlemler, hesabınızın korunmasına yardımcı olacaktır. Bazı kullanıcılar acele bir şekilde mail hesabı oluşturmak istedikleri için bu durumu çoğunlukla es geçebiliyor. Hesabınızın şifresini unuttuğunuz sıralarda yardımınıza koşacak bu özelliği kullanmanız yararınıza olacaktır.

İnternet Cafeler

İnternete erişme durumunuz olmadığınızda tercih edeceğiniz internet cafelerde e-mailinize giriş yapmanız önerilmez. Bu bilgisayarlar son derece güvensiz olup pek çok tehlikeyi içinde barındırabilir. Yoğun bir şekilde kullanılan bu bilgisayarlarda trojan ve virüs durumları sizi sıkıntıya sokacaktır. Bu nedenle acil işlerde internet cafeleri kullanmanız gerekse bile, kişisel hesaplarınızı burada açmayın.

Güvenlik Açıkları

Bilgisayarınızdaki güvenlik açıkları şifre bilgilerinizin çalınmasına neden olacak şeyler arasındadır. Bunlar kullanılarak keylogger, trojan ve virüs gibi yöntemler kullanılarak tüm bilgileriniz çalınabilir.

Akılda Kalıcı Farklı Bir Şifre

Bazı mail kullanıcıları mail adreslerini şifrelerinde geçirmek gibi büyük bir hata yapıyor. Kötü niyetli kişilerce bunların tespiti son derece kolay bir şekilde olurken, aslında bilmeden hesabınızın güvenliğini tehlikeye atmış olursunuz. Bu nedenle şifrelerinizi tamamen farklı karakterler üzerine kurmanızı öneririz. Tabi şifreyi oluştururken her daim hatırlanabilecek türden bir karar vermeniz gerekiyor. Aksi halde şifrenize ulaşmanın mümkün olmadığı zamanlarda sıkıntı çekebilirsiniz.

Fake Mailler

Gelen kutusu bazı zamanlarda tehlikeli fake maillerle dolu olabilir. Özellikle günümüzde bunların sayısında epey artış yaşanmıştır. Bu nedenle biraz dikkatli olmakta yarar var. Bu maillerin kullandığınız Hotmail, Yahoo gibi servislerden geldiği intibası yaratılır. Bu şekilde dikkatiniz çekilerek mailde yer alan linke tıklamanız istenecektir. Bu adımdan sonra karşınıza şifrenizi yazmanızı isteyen bir ekran gelebilir. Eğer dalgınlıkla buraya şifrenizi girerseniz, hesabınız kötü niyetli kişilerin eline geçecektir. Bu nedenle sizden mail şifrenizi soran maillere kesinlikle bu tarz bir cevap vermemeniz gerekiyor.

One Response

  1. Umut 7 Ocak 2019

Yorum Yap