reklamları engelleme

Telefonlardaki Pop-up Reklamlar Nasıl Engellenir?

Pop-up reklam çeşitleri özellikle cep telefonlarında en çok can sıkan konulardan biridir. Zaten kısıtlı bir ortamda günlük işleri yapmaya çalışırken, birde pop-up reklamları kapatmak için uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Pek çok sitede kullanılan bu reklam çeşidini engellemek için bazı adımları kullandığınızda kesin olarak bu dertten kurtulabilirsiniz. İşte bu can sıkan reklam çeşidinden kurtulmak için yapmanız gerekenler:

Tarayıcı Üzerinden Pop-up Reklamları Engelleme

Kullandığınız tarayıcı eğer Chrome ise bu reklam çeşitlerini çok kolay bir şekilde engelleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey Chrome ayarlarına giriş yapmaktır. Daha sonra karşınıza gelen ekranı biraz aşağı indirdiğinizde pop-up yazısını göreceksiniz. Bu yazının üstüne tıklayarak devre dışı bıraktığınızda bir daha bu tarz reklamlarla karşılaşmazsınız.

Uygulamada Bulunan Reklamları Kapatmak

Telefonda kullanılan uygulamalarda yer alan reklamlar, uygulamaların hızlı bir şekilde kullanılmasına engel olan konulardan biridir. Genel olarak bu reklamlara engel olacak bir aracın yapılmadığını belirtmek gerekiyor. Ama dilerseniz wifi veya mobil veriyi kapatarak uygulamaları reklamsız bir şekilde kullanabilirsiniz. Tabi internet gerektiren uygulamalarda bu çözüm geçersiz olacaktır. Bunun yerine uygulamanın tam sürümünü alarak, reklamlardan kurtulmanız mümkün olur.

Virüsleri Tarayın

Bazen karşınıza çıkan pop-up reklamlar aslında kötü niyetli yazılımlardan kaynaklıdır. Bunların önüne geçebilmek için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, cihazda virüs taraması yapmaktır. Büyük ihtimal bu virüs taramasından sonra karşınıza çıkan cihazla ilgili çoğu sorunu çözmüş olacaksınız.

Bildirim Çubuğundaki Reklamlar

Teknik olarak bildirim çubuğundaki reklamların bir pop-up reklam çeşidi olduğunu söylemek zordur. Ama yersiz yere rahatsız edilmemek için mutlaka önlem alınması gereken bir sorundur. Bu tarz reklamlarla çok sık bir şekilde karşı karşıya geliyorsanız, o zaman bildirimin üstüne tıklayarak uygulama bilgilerine giriş yapmalısınız. Uygulama bilgileri üzerinden bildirimleri kapat yazısına tıklayarak istenmeyen bildirimlerin önüne bu şekilde geçebilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklar

Eğer karşınıza çıkan reklamların nereden geldiği hakkında herhangi bir bilginiz yoksa bu sorunu çözebilmek için uygulamalar ve diğer uygulamalar adımlarını izlemelisiniz. Burada karşınıza çıkan listeden tüm uygulamaları görüntüleyebilir ve reklamların kaynağını tam olarak bulabilirsiniz.

Yorum Yap