seyahat sırasında veri güvenliği

Seyahat Sırasında Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Seyahat boyunca akıllı telefonlardan uzakta kalmak pek mümkün değildir. Bu durum seyahat sırasında veri güvenliğinin biraz daha üst seviyede tutulması gerektiğini haber ediyor. Eğer bu tarz risklere dikkat etmezseniz, verilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi söz konusu olabilir.

USB Wifi Adaptörü

Herkese açık wifi ağları temel olarak verilerinizi tehlikeye atabilen özelliklere sahiptir. Bu ağlara bir şekilde sızmayı başaran kişiler, hesap bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir. Bunun yerine iyi bir şekilde korunan wifi adaptöründen yararlanmak, işlerinizin daha güvenilir bir şekilde devam etmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda mobil veri operatörünüzün sunmuş olduğu fırsatları değerlendirerek, interneti daha ekonomik ve güvenilir bir hale getirebilme imkanınızda vardır.

Genel Bilgisayar

Seyahat döneminde bir bilgisayara ihtiyacınız olduğunda mümkün olduğu kadar genel bilgisayarlardan kaçınmanızı öneririz. Keylogger tarzı yazılımların yer alabileceği bu bilgisayarlar uzun zaman boyunca başınızın ağrımasına neden olabilir. Bu bilgisayarda özellikle banka hesapları ve sosyal medya hesapları kesinlikle açılmamalıdır.

Yedekleme Yöntemi

Verilerinizi daha güvenli bir şekilde tutabilmek adına, öncelikle yedekleme işlemini yapmanız daha iyi olacaktır. Bunun için bulut sistemini kullanmanız verilerinizin güven içinde tutulmasını sağlar. Yedekleme işlemini yaptıktan hemen sonra cihazınızdan tüm verileri silmeyi unutmamalısınız. Bu sayede seyahat sırasında oluşan güvenlik sıkıntısına karşı kesin olarak bir önlem almış olursunuz.

Başka Aygıtlar

Aynı zamanda seyahat zamanlarında başka cihazları kullanarakta tatilinizi tamamlamayı düşünebilirsiniz. Özellikle başka ülkeye olan ziyaretlerinizde bu tarz bir yöntemi denemeniz uygun olacaktır. Bu sayede verilerinizi tamamen koruma altına almış olursunuz.

VPN Kullanımı

VPN kullanımı işlerin biraz daha kolay ve güvenilir şekilde geçmesine neden olur. VPN sistemi sayesinde farklı ülkelerde bulunan sunuculara erişim sırasında şifreli bir bağlantı kullanılır. Bu şifreleme yöntemi sayesinde, internetteki verilerinizin korunmasını tamamen sağlamış olursunuz.

Sadece HTTPS

Son olarak internette sadece https protokolü kullanan siteleri ziyaret etmeniz önemli bir konudur. Bu sayede kötü amaçlı sitelerin ortaya çıkaracağı sonuçlardan da tamamen korunmuş olursunuz. Bu yöntem verilerinizinde şifreleme yöntemiyle tıpkı istediğiniz gibi güven içinde kalmasına neden olmaktadır.

Yorum Yap