tablet seçimi

Tablet Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Tabletler, günümüzün en vazgeçilmez teknolojik cihazları arasında bulunuyor. Pratik ve hızlı bir şekilde günlük işlerin yapılmasını kolaylaştıran bu cihazlar, bu yapılarıyla hemen hemen her eve giriş yapmış durumdadır. Eğer sizlerde yeni bir tablet almaya karar verdiyseniz, özellikle aşağıdaki özellikleri dikkate alarak bir seçim yapmalısınız. Bu sayede cihaz seçiminizden daha memnun kalabilirsiniz.

İşletim Sistemi Kararı

Tabletlerde işletim sistemi için mutlaka iyi bir karar vermek gerekir. Almak istediğiniz tabletin işletim sisteminin Android mi yoksa İOS mu olduğu önemli bir konudur. Tabi bu konuya karar verirken bütçenizde bu konuda bakılması gereken şeyler arasındadır.

İşlemci Hızı

Tabletin işlemcisinin ne olacağına karar verdikten hemen sonra işlemci hızının üstünde biraz düşünmeniz gerekiyor. Eğer günlük işlerinizi yönetmek için çok sık bir şekilde tablete başvuruyorsanız, işlemci açısından daha güçlü bir tablete yönelmeniz şarttır. Buna göre en az 2ghz işlemciye sahip olan bir tabletten daha düşük modellere bakmamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede sorunsuz bir şekilde tüm işlerinizi kolayca kontrol edebilirsiniz.

RAM

Tabi işlemcinin hızından sonra buna ek olarak RAM gücüne de bakmanız iyi olacaktır. Günümüz koşullarında 1GB altı RAM oranına sahip olan cihazlar, tablet kullanımını oldukça zor bir hale getirebilir. Özellikle arka planda daha fazla uygulama çalıştırmak istiyorsanız ve bilgisayarında daha hızlı geçiş özelliğine sahip olmasını istiyorsanız, RAM konusunda biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Ekranın Büyüklüğü

Bu konu ise tamamen kullanıcının kendi tercihine bağlı olarak değişen bir konudur. Eğer tableti sadece günlük rutin işler için alacaksanız, herhangi bir tablet boyutuda çok rahat bir şekilde işinizi görecektir. Ama oyun ve film gibi büyük ekranın daha keyifli olacağı işler için bir tablet almak istiyorsanız, o zaman 10 inç üstü sizin için daha iyi bir seçim olur. Bunun yanında tabletin taşınma zorluğunuda düşünmeniz gerekir. Eğer tercihinizi daha küçük modellerden yana yaparsanız, taşınmayı biraz daha kolay bir hale getirirsiniz.

Görüntü Kalitesi

Son olarak tabletin nasıl bir görüntü kalitesine sahip olduğuna da bakılması gerekiyor. Renklerin canlılığı ve görüntünün net olup olmadığı tablet konusunda pek çok gerçeği ortaya çıkaracaktır.

Yorum Yap