bilgisayarda virüs olduğu nasıl anlaşılır

Bilgisayarda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İnternetin aktif olarak kullanıldığı bilgisayarlarda virüs konusu her daim gündeme gelmiştir. Kullanıcıları oldukça zorlayan bu konu uzun zaman boyunca bilgisayarın performansını önemli ölçüde düşüren durumlardan biri olur. Eğer bilgisayarınızda virüs olup olmadığından tam olarak emin olamıyorsanız, aşağıdaki adımları inceleyerek konu hakkında kesin bir karara varabilirsiniz.

Yavaş Çalışan Bilgisayar

Bilgisayarınızda bir antivirüsün olması virüslerden kesin bir şekilde korunacağınız anlamına gelmeyecektir. Zira her programın her türlü virüsü bulamayacağı bilinen şeyler arasındadır. Özellikle günlük olarak sürekli yaptığınız işlerde her zamankinden daha düşük bir performans görüyorsanız, bu işten mutlaka şüphelenmeniz gerekiyor. Düşük boyutlu programların açılmasında yaşanan sıkıntılar aslında virüse işaret edebilir.

Sürekli Kullanılan Uygulamalar

Daima kullandığınız uygulamaların performansına göz atarak aslında bilgisayar durumu hakkında bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle bu programların açılışı sırasında sık sık hatalar alıyorsanız, bilgisayarınızda bir virüs olabilir.

Dosya Boyutları

Dosyaların sahip olduğu boyutlarda konu hakkında size bilgi verecek diğer konulardan biridir. Özellikle sürekli olarak kullanmaya devam ettiğiniz dosyaların boyutunda biraz değişiklik hissediyorsanız, bu durumdan şüphelenmeye başlamanız iyi olacaktır. Örneğin sürekli olarak kullandığınız 20 MB boyutundaki bir dosya birden 500 MB olarak gözüküyorsa, bu durumda virüsten şüphe etmeye başlayabilirsiniz.

Virüs Olduğunda Ne Yapmalı?

Bilgisayarınızda virüsün olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bazı güvenlik adımlarını sırasıyla yerine getirmeniz gerekiyor. Virüslerden kurtulmak bazı zamanlarda çok kolay olurken, bazı zamanlarda ise formatsız çözülemeyen durumlar arasına girebiliyor. Aşağıdaki adımları uygulamanız halinde konu hakkında bir cevap alabilirsiniz.

Öncelikle lisanslı bir antivirüs uygulamasıyla sistemi kapsamlı bir şekilde taratmanız gerekir. Özellikle bu konuda çok başarılı olan bazı programların olduğunu söylememiz gerekir. Bunlardan birini kullanarak virüslerin tespitini sağlayabilirsiniz. Virüs uyarısı aldığınız takdirde bunları bilgisayardan temizleyerek kurtulabilirsiniz. Daha sonra yapacağınız tekrar taramayla sorunun çözülüp çözülmediğini görebilirsiniz.

Başlangıç uygulamalarına göz atmanız iyi olacaktır. Msconfig sekmesi üzerinden bu uygulamaları incelemeye başlayabilirsiniz. Uzantısı tam olarak bilinmeyen bu uygulamalar aslında bilgisayarınızı esir hale getirebilir. Bunlarıda bu şekilde ortadan kaldırmış olursunuz. Bunun yanında güvenlik duvarı üzerinden bir tarama başlatarakta sistemin ne kadar sağlıklı olduğunun tespitini yapabilirsiniz.

Yorum Yap