telefonum hafıza kartını görmüyor

Telefon SD Kartı Görmüyorsa Yapmanız Gerekenler

Satın aldığınız SD kart yeni telefonunuz tarafından algılanmıyor olabilir. Android sisteminde hafıza problemini çözecek bu kart, depolama alanının daha çok büyümesine neden oluyor. Özellikle bu sorunu bitirebilmek adına bazı yöntemleri kullandığınızda kesin olarak sonuç alabileceğinizi belirtmemiz gerekiyor. İşte telefonun hafıza kartını görmesi için yapmanız gereken denenmiş yollar:

SD Kartı Temizleyin

SD kartı eğer toz ile kaplı bir haldeyse, o zaman telefon tarafından algılanması biraz zor olabilir. Bu kartı telefonunuzdan çıkararak kauçuk bir silgi kullanmanız gerekiyor. Bu silgiyle birlikte kartta bulunan altın rengi kısmı bir süre boyunca ovun. İyice temizlendiğine tam olarak emin olduktan sonra, kartı tekrar telefona takarak cihazı açın. Eğer tozdan dolayı kart algılanmamışsa, sorun kesin olarak çözülecektir. Eğer halen kart cihaz tarafından algılanmıyorsa, o zaman aşağıdaki adımları uygulamaya devam edebilirsiniz.

SD Kartı Silin

Bu yöntemi kullanarak SD kartın içindeki her şeyi çok kolay bir şekilde silebilirsiniz. Eğer içinde fazla veri yoksa veya bunların yedeğini aldıysanız işlemi yapmanızı öneririz. Cihazınıza girerek buradan ayarlar kısmına ulaşın. Daha sonra ayarlar kısmı üzerinden depolamaya giriş yapın. Depolama alanına giriş yaptığınızda karşınıza SD kartı sil seçeneği gelecektir. Bu seçenekle birlikte kartın içindeki bilgileri tamamen silebilirsiniz. Eğer telefonda kartınız gözükmüyorsa bu yöntemi bilgisayar üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. Bilgisayarda yapmış olduğunuz biçimlendirme işlemi de yine aynı şekilde sonuç verecektir.

Sorunu Tespit Edin

Kartı biçimlendirdiğiniz halde bile halen kart cihaz tarafından tanınmıyor olabilir. Bu tarz durumlarda sorunun tespitinin kesin olarak yapılması gerekiyor. Bunun için cihazınızı bir kablo yardımıyla bilgisayarınıza bağlayın. Dosya gezgini uygulaması üzerinden MicroSD kart dosyasına ulaşın. Bu klasöre sağ tıklayarak özellikler menüsüne giriş yapın. Daha sonra araçlar ve hata kontrolü yazısını işaretleyin. Bu şekilde hataların taramasına başlanmış olacaktır. Bir süre bekledikten sonra sorunun neyden kaynaklı olduğunu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan hemen sonra kartınızı denemek adına telefonun kart yuvasına yeniden takın. Eğer bu adımdan sonra sonuç alamıyorsanız, kartınızın bozuk olabilme ihtimali çok fazladır. Başka hafıza kartını telefona takarak telefonda problem olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Yorum Yap