pc ömrü nasıl azalır

Bilgisayarın Ömrünü Kısaltan Nedenler

Elektronik cihazlar son derece hassastır. Eğer doğru şekilde cihazı kullanmaya özen göstermiyorsanız, bir süre sonra pek çok açıdan sıkıntı çekebilirsiniz. Özellikle bu konuda bazı durumlara kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Zira bunlar bilgisayarın ömrünü azaltan şeyler olup, cihazı sandığınızdan daha kısa süre kullanmanıza neden olabilir.

PC İçinde Biriken Tozlar

Zamanla bilgisayarın içinde tozların birikmesi normal bir durumdur. Eğer bilgisayarın ömrünü biraz daha uzatmak isterseniz ara sıra bu tozların alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde cihazın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu durumda bilgisayarın soğumasına engel olan sorunuda ortadan kaldırmış olursunuz.

Ani Kapanmalar

Ani şekilde kapatmalar veya elektrik kesintileri gibi durumlarda cihaz büyük ölçüde zarar alacaktır. Aynı zamanda verilerinizinde bu şekilde kaybedilmesi söz konusu olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına kesintisiz güç kaynağı gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Kullanım Hataları

Özensiz şekilde kullanılan cihazlarda bir süre sonra sorunlar görülmeye başlanabilir. Özellikle kullanıcı yeme-içme işlerini yaparken bilgisayarı düşünmeden hareket ederse o zaman sonuçlar can sıkıcı olacaktır. Sıvının temas ettiği cihazların şüphesiz ki ömrü daha çok düşer. Bunun yanında bilgisayarı bir yerden düşürmeniz, sert bir cismin üzerine düşmesi gibi olumsuzluklarda haliyle bu soruna neden olacaktır.

PC Havalandırmasına Dikkat Etmemek

Bilgisayarın doğru bir şekilde havalandırılmasının sağlanmaması sistemsel pek çok sorunun karşınıza çıkmasına neden olacaktır. Fanlar ısının dışarı atılması açısından üretilen sistemler arasında bulunuyor. Fanın doğru şekilde çalışmasını etkileyen durumlar oluşursa, bilgisayarın ömrü kısalabilir. Örneğin fanın olduğu kısmı bir zeminle kapatmak veya hava çıkışını engellemek gibi pek çok durum fanın sağlıklı şekilde çalışmasının önüne geçer. Özellikle laptop gibi cihazlarda buna daha sık bir şekilde rastlanır. Cihazın ısınmaması ve ömrünün kısalmaması için bu kuralı unutmamanız gerekir.

Programlar

Aslında cihazı biraz daha uzun süreli olarak kullanmak tamamen kullanıcının elindedir. Bu durumu hatırlatan diğer durumlardan biride yazılım ve programlardır. Kullandığınız programlara dikkat ederek bu şekilde sistemi daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Özellikle kullanmadıklarınız çok sık bir şekilde yer kaplıyorsa bunlardan kurtulmanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap