windowsu hızlandırma yolları, windowsu nasıl hızlandırabilirim, windows10 hızlandırma

Windows’u Hızlandırma Yolları

Bu makalede sizlere windowsu hızlandırma yolları, windowsu nasıl hızlandırabilirim, windows10 hızlandırma gibi konularda bilgi verilecektir. Yazımızı okuyarak deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Windows’u Hızlandırma Yolları

SSD takmadan bilgisayarınızı daha da hızlı hale getirin.

Eğer bilgisayarınız eskiye göre hızını kaybetmeye başladıysa, hızlandırmanın bazı yolları vardır. İşte herhangi bir ek donanımı değiştirmeden bilgisayarınızın performansını arttırmanın bazı yolları;

  1. Opaklık Ayarları

Windows’un yeni başlat menüsü güzel ve şeffaftır, ancak bu şeffaflık sizin bilgisayarınızda hız kaybına sebep olur. Bu sorunu düzeltmek için, Başlat menüsünde, görev çubuğunda ve denetim merkezinde şeffaflığı devre dışı bırakabilirsiniz: Ayarlar menüsünü açın ve Kişiselleştirme, Renkler’e gidin ve Başlat, görev çubuğu ve denetim merkezinin şeffaflık seçeneğini kapatın.

  1. Özel Efektleri Kapatın

Windows’da bir çok özel efekt vardır. Bu efektleri kaldırmak için Başlat simgesine sağ tıklayın ve Sistem’e tıklayın. Sistem özellikleri menüsünü açmak için Gelişmiş Sistem Ayarlarını seçin. Performans’ın altındaki Gelişmiş Sistem Ayarları menüsünde Sistem’e tıklayın.

Bu sizin Performans Seçenekleri menünüzü açar. Görsel Efektler sekmesinde, tüm gereksiz animasyonları ve özel efektleri kapatmak için En iyi performans için ayarla’yı seçin.

  1. Başlangıç Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızın açılması uzun sürüyorsa, bilgisayarınızı açtığınızda aktif olan bir çok program olabilir. Bu ayarları yapmak için Başlat simgesine sağ tıklayın ve Görev Yöneticisini seçin. Bu bölümde olması gerekmeyen bir program varsa eğer sağ tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin.

  1. Disk Temizleme Yapın

Bunun amacı bilgisayarınızda yer açmak ve performansınızı arttırmaktır. Disk Temizleme işlemi geçici dosyaları, sabit sürücünüzde olan gereksiz dosyaları temizlemeye yardımcı olur. Disk temizleme işlemini yapmak için Disk Temizleme’yi arayın ve çalıştırın sonrasında Sistem dosyalarını temizle seçeneğini seçin.

  1. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Bilgisayarınızı hızlandırmak için yeniden başlatma yolunu seçebilirsiniz. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında, bellek temizlenir ve gereksiz işlemleri durdurabilir. Ayrıca bilgisayarınızı kapatmak, yeniden başlatmakla aynı şey değildir. Kapatma işlemi Windows’un Hızlı Başlangıç’ından etkilenir, bu da bilgisayarınızın ve işlemlerin anlık görüntüsünü daha hızlı ön yüklemek için bir dosya kaydeder. Yeniden başlatma işlemi Hızlı Başlatma’dan etkilenmez, bu nedenle Hızlı Başlatma etkinse, bilgisayarınızı yeniden başlatmak belleği ve gereksiz işlemleri temizlemenin tek yoludur.

Arama Terimleri : windowsu hızlandırma yolları, windowsu nasıl hızlandırabilirim, windows10 hızlandırma

Yorum Yap